banner13

banner11

Beden dili, iletişimde ilk sırada geliyor

"Beden dili, iletişim unsurları arasında yüzde 73 ağırlıkla en ön sırada gelir."

DİĞER 08.10.2012, 23:40 08.10.2012, 22:48
Beden dili, iletişimde ilk sırada geliyor

 Tiyatro Sanatçısı ve Sanat Yönetmeni Bora Özkula, beden dilinin, iletişimin temeli olduğunu belirterek, "Beden dili, iletişim unsurları arasında yüzde 73 ağırlıkla en ön sırada gelir." dedi. 


        Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, ‘Etkin İletişim ve Etkin İletişimde Beden Dilinin Önemi’ ele alındı. Konferansa, İnforma Akademi Eğitim Danışmanlık ve Koçluk Hizmetleri Yönetim Danışmanı Ercan Erseç, Uzman Psikolog Aile Danışmanı Derya Karakoyunlu ile Tiyatro Sanatçısı Sanat Yönetmeni Bora Özkula konuşmacı olarak katıldı.

        İnteraktif bir ortamda geçen konferans, dinleyicilerin oluşturdukları mizansenlerle renkli görüntülere sahne oldu. Beden dilinin, iletişimin temeli olduğunu belirten Sanat Yönetmeni Bora Özkula, iletişim unsurları arasında yüzde 73 ağırlıkla beden dilinin en ön sırada geldiğini vurguladı. Beden dilinin pozitif bir algı bırakabilmesinin, göz temasından geçtiğini ifade eden Özkula, “Hangi dışavurum içinde olunursa olunsun, göz iletişiminin kesildiği anda iletişim de son bulmuş demektir. Konuşurken ya da selam verirken göz temasından kaçınmak, o kişinin dikkate alınmadığı, istenmediği anlamına gelir. Empati kurmaksızın gidilecek bir iletişim çabası, başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkumdur. Beden dili, aynı zamanda, ruhun, duygunun ve düşüncenin dilidir.” diye konuştu.

        Kişinin saygınlığının, başkalarına duyulan saygıdan geçtiğini dile getiren Özkula, kendinden emin bir görüntü vermenin iyi görünmekle, ayakları yere basan sağlam bir duruş sergilemekle ve göz iletişimi ile mümkün olabileceğini vurguladı. 

        Uzman Psikolog Aile Danışmanı Derya Karakayonlu da etkin iletişim unsurlarının; kendini tanıma, sözel olan veya olmayan mesajlara duyarlılık, etkin dinleme ve empati başlıkları altında toplandığını belirtti. Olumlu düşünce yapısına sahip kişilerin, olayların başlangıç ve sonuçlarını değerlendirdiğinde, en çözümsüz sorunları bile çözüme kavuşturmada daha başarılı olduklarını vurgulayan Karakoyunlu, farklı kültürel değerlere sahip, farklı beğeni özellikleri içerisindeki toplum bireylerinin, ortak bir iletişim paydasında buluşmalarının önemine işaret etti. İnforma Akademi Yönetim Danışmanı Ercan Erseç ise iletişim teknolojisindeki gelişmeler paralelinde, iletişim olgusunun büyük bir hız kazandığını vurguladı.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
25°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?