banner13

banner11

“Depremde yardımınızı unutamayız, gelin işbirliği yapalım“

Endonezya, Mısır, Kanada ve Sudanlı bir grup iş adamı, Bursa’da sanayicilerle bir araya geldi.

DİĞER 13.10.2012, 21:28 19.02.2020, 23:17
“Depremde yardımınızı unutamayız, gelin işbirliği yapalım“
Endonezya, Mısır, Kanada ve Sudanlı bir grup iş adamı, Bursa’da sanayicilerle bir araya geldi. Açe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Firmandez, “Deprem ve tsunami felaketinde Türk iş adamlarımız yardımımıza koştu. Ülkemiz büyük potansiyele sahip. Türk iş adamlarıyla işbirliği yapmak istiyoruz.” dedi. 

        Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) işbirliğinde düzenlenen toplantıda, Endonezya, Mısır, Kanada ve Sudan’dan gelen 40 kişilik grup Türk işadamlarıyla ikili görüşme yaptı. 

        Görüşme öncesi düzenlenen toplantıya, Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ ile çok sayıda işadamı katıldı. 

        İstanbul’daki fuar için Türkiye’ye gelen yabancı işadamlarının Anadolu kentlerine giderek Türk işadamlarıyla buluştuğunu belirten MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Hasan Çepni, “Fuar için ülkemize gelen işadamlarıyla yatırımları görüşmek üzere harekete geçtik. Fuar ile hedefimiz; uluslararası arenada işbirliği imkânlarımızı artırmak, gelişmiş ekonomik düzeyimize katkı sağlamak ve bu ülkelerle çok düşük seyreden ticari hacmimizi daha da yukarılara çekmektir. Bu büyük organizasyonuna iştirak eden işadamlarına bu yıl farklı bir uygulama yapmak istedik. Onları İstanbul’da ağırlarken Türkiye’nin önemli üretim ve sanayi nabzının attığı şehirlere bu işadamlarımızı davet etmeyi düşündük. Biz de bir grup işadamını Bursamıza getirdik.” diye konuştu. 

        BTSO’da düzenlenen toplantıda konuşan Açe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Firmandez, Türk insanının doğal afetler sonrası ülkesine yaptığı fedakârlığı unutamayacaklarını söyledi. 230 milyonu aşan nüfusuyla Endonezya’nın büyük bir potansiyel taşıdığını anlatan Firmandez, şunları kaydetti: “Büyük bir pazar var ülkemizde. İşlenmemiş doğal kaynaklara ulaşabilirsiniz ve dolayısıyla Türk işadamlarını ülkemize yatırıma davet ediyoruz. Böylelikle büyük potansiyel pazardan faydalanabilsinler Açe’de. İşadamlarımız burada birçok işbirliği yapacaklar. Otomobil ana ve yan sanayi, tekstil ithalatçıları ile bir araya geleceğiz. Umarız ki bugün güzel toplantılar yapabiliriz, ilerideki iş birlikleri için birtakım olasılıklara bakarız.” 

        Endonezya Medan Belediye Başkan Yardımcısı Dzulmi Eldini ise iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli geliştiğine dikkat çekti. 

Eldini şunları kaydetti: “Mevcut ilişkilerimiz iyi, ancak bu görüşmelerden sonra çok daha iyi olmasını diliyoruz. Karşılıklı olarak Türkiye ve Endonezya arasında yapılan görüşmeler son derece iyi gidiyor. Öte yandan Açe ve Bursa arasındaki ilişkilerin iyi gittiğini ve daha da iyi olacağını görüyoruz. Gerçekten de bizler biliyoruz ki burada büyük bir iş potansiyeli var. Türkiye ve bursa hep beraber Açe ve Medan bölgesindeki potansiyelleri daha da yakından görmenizi umuyoruz.”

        İSLAM DÜNYASI TİCARET BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLAYAMIYOR

        BTSO Meclis Başkanı İlhan Parsaker ise İslam dünyasının bugün içerisinde bulunduğu durumun hüzün verici olduğunu savundu. Dünyada açlığın, sefaletin, savaşın, insan hakları ihlallerinin kol gezdiği coğrafyalarda hep mağdur Müslümanların görüldüğünü anlatan Parsaker, şöyle devam etti: “Bu zaafın en önemli nedenlerinden biri de ekonomidir. İslam Birliği Teşkilatı’na üye 57 Müslüman ülke, dünya nüfusunun dörtte birine, yeryüzünün üçte birine sahiptir. Oysa bu ülkelerin 16 trilyon dolarlık dünya ticaretinden aldığı pay sadece 1,5 trilyon dolar, yani yüzde 9. İslam dünyasının 65 trilyon dolarlık dünya milli gelirinden aldığı pay sadece 5 trilyon dolar. Yeni dünya düzeninde zenginlik ve refah yoksa maalesef huzur da yok.”

        Toplantının son bölümünde yabancı işadamları Bursalı sanayici ve işadamlarıyla ikili görüşme gerçekleşti. Toplantının anısına Endonezyalı bürokratlar, BTSO Meclis Başkanı İlhan Parsaker’e yöresel kıyafet takdim etti.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?