banner11

'Fikir Ormanı'nda iş fikirleri yatırıma dönüştürülecek

Bursa’da üniversite-sanayi işbirliği konusunda önemli bir adım daha atıldı.

DİĞER 19.09.2012, 23:45 20.09.2012, 22:12
'Fikir Ormanı'nda iş fikirleri yatırıma dönüştürülecek
Uludağ Üniversitesi (UÜ), Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği(BUMİAD) ve Uludağ Teknoloji Geliştirme Merkezi(ULUTEK) arasında, bilimsel araştırma projelerinin üniversite ve özel sektör işbirliğiyle desteklenmesi amacıyla sözleşme imzalandı. 'Fikir Ormanı' başlığıyla yürütülecek ve 87 bin lira bütçesi olacak proje kapsamında iş fikirlerinin yatırıma dönüştürülmesi hedefleniyor. 

Bursa’da üniversite-sanayi işbirliği konusunda önemli bir adım daha atıldı. BUMİAD tarafından gündeme getirilen 'Fikir Ormanı' projesi, UÜ Bilimsel Araştırma Projeleri birimi tarafından kabul edildi ve proje sözleşmesi imzalandı. Tarafların katkılarıyla oluşacak 87 bin liralık bütçesi olacak proje için, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, ULUTEK Yönetim Kurulu Başkan Vekili İlhan Parseker, BUMİAD Başkanı İlker Özaslan’ın yanı sıra proje yürütücüleri Prof. Dr. Rıdvan Ezentaş, Tuğrul Karasarlıoğlu ve Prof. Dr. Agâh Uğuz imza koydu. 

"ÜNİVERSİTE SANAYİCİNİN YANINDA"

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Rektörlük B Salonunda yapılan imza töreninde yaptığı konuşmada, üniversitelerin bilgi ve bilim üreterek, bunu ekonomik değere dönüştürmek ve toplumun hizmetine sunmak gibi çok önemli bir misyona sahip olduğunu söyledi. Uludağ Üniversitesi’nde yaklaşık 2 bin 300 akademisyenin görev yaptığına ve bu beyin gücünün Bursa’nın ve ülkemizin hizmetinde olduğuna işaret eden Prof. Dr. Dilek, "Sanayici ve işadamlarımız görevlerini yerine getirirken mutlaka Uludağ Üniversitesi’ni yanlarında hissetmeliler ve üniversitemizdeki beyin gücü ve olanaklardan faydalanmalıdırlar. Bu sözleşmeyle yeni projeler ortaya çıkacak." dedi.

"TECRÜBELER HARMANLANMALI"

ULUTEK Yönetim Kurulu Başkan Vekili İlhan Parseker de konuşmasında üniversite-sanayi işbirliğinin önemine ve gerekliliğine dikkat çekerek, dünyanın 17. büyük ekonomisi olan Türkiye'nin gelecekteki konumunu belirleyecek konuların başında üniversite-sanayi işbirliğinin geldiğini kaydetti. Üniversite-sanayi işbirliğinin amacına ulaşabilmesi için bazı önerilerde de bulunan Parseker, "Bir işbirliği yapılacaksa sanayicinin tecrübesi de üniversitenin bilgisi de iyi harmanlanmalı. İmzaladığımız sözleşme kentimizin ve ülkemizin gelişimine katkıda bulunacağından şüphemiz yok." diye konuştu.

"SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ"

BUMİAD Başkanı İlker Özaslan ise üniversite–sanayi işbirliğini sağlamada sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düştüğünü ifade etti. Bu protokolle aldıkları sorumluğun farkında olduklarını söyleyen Özaslan, "Proje ile öncelikle fikir, patent veya faydalı model gibi yenilikçi fikirler bir süzgeçten geçirilecek. Bir uzman ekip yatırıma dönüşmesi olası fikirleri projeye dönüştürecek. Böylelikle yatırımcı ile buluşturulacak fikir veya patentler yatırımcıya katma değerli bir üretim yapma imkanı sağlayacak nitelikte olacak." şeklinde konuştu.

NELER YAPILACAK?

Proje ile öncelikle fikir, patent veya faydalı model gibi yenilikçi fikirler bir süzgeçten geçirilecek. Bunun için görevlendirilecek danışmanlar, seçilmiş fikirleri; bilimsel, fikri mülkiyet ve yapılabilirlik (fizibilite) yönlerinden inceleyecekler ve yatırıma dönüşmesi olası fikirler belirlenecek ve ham haldeki fikir bir proje haline dönüştürülecek. Böylelikle yatırımcı ile buluşturulacak fikir veya patentler yatırımcıya katma değerli bir üretim yapma imkânı sağlayacak niteliğe kavuşmuş olacak.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?