banner13

banner11

Umman, Bursalı girişimcileri bekliyor

KOSGEB'in ev sahipliğinde Türkiye’ye gelen Ummanlı işadamları, her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtiyor.

DİĞER 16.12.2012, 19:10 16.12.2012, 18:12
Umman, Bursalı girişimcileri bekliyor
  KOSGEB'in ev sahipliğinde Türkiye’ye gelen Ummanlı işadamları, Ankara ve İstanbul’un yanı sıra Bursa’da da ülkelerine taşıyabilecekleri üretim imkanlarını araştırıyor. Bu amaçla yalıtım sektörünün öncü firması Dilekpor'u da gezen Ummanlı heyet, her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtiyor.

 Türkiye ile Umman arasında ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirmek amacıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) ev sahipliğinde Türkiye'ye ziyaret gerçekleştiren Ummanlı işadamları, yalıtım ve mantolama sistemleri konusunda sektöründe öncü firmalardan olan Dilekpor'un da tesisini gezdi.


KOSGEB Bursa Hizmet Merkez Müdürü Ahmet Akdağ'ın da hazır bulunduğu fabrika ziyaretinde 17 kişilik heyet, ısı yalıtımı, mantolama ve üretim ile ilgili firma yetkililerinden ayrıntılı bilgi aldı. Umman ekonomisinin diğer Körfez ülkelerinde olduğu gibi petrole dayandığına ve petrol endüstrisinin Umman’ın yüksek hayat standardı ve iyi bir alt yapıya sahip olmasının temel aktörü olduğuna dikkat çeken Ahmet Akdağ,  hızlı nüfus artışı, azalan üretim düzeyi ve petrol kaynaklarının sınırlılığının Umman iş dünyasını üretim yapma noktasında harekete geçirdiğini belirtti.


ORTAKLIĞA HAZIRLAR


Ülkelerinde üretim yapma noktasında ‘Sahip olduklarımızla biz ne iş yapabiliriz’i görmek amacıyla heyetin Brezilya ve Rusya’nın yanı sıra Türkiye’yi de bu kapsamda değerlendirmeye aldığını dile getiren Akdağ, “İmalat yapabilme noktasında istekliler, hevesliler. Uygun sektörü arıyorlar. Yan sanayiye çok fazla bağlı kalmayacak ve kendilerinin becerebilecekleri bir iş arayışındalar. Bu konuda bilgi birikimleri olmadığı için bizden destek istiyorlar. Artık sanayileşmeye başlamak istiyorlar, amaçları bu. Bizimle de her türlü ortaklığı yapmaya hazır olduklarını dile getirdiler” diye konuştu.


Ahmet Akdağ, Dilekpor'un KOSGEB tarafından sektöründe örnek gösterilen bir kurum ve yerinin ayrı olduğunu vurgu yaparak, “Dolayısıyla buradaki bilgi birikimini oraya taşıyıp, Umman’da da böylesine bir tesisi kurabilir miyiz?’ fikrine karşı görüşümüzü dile getirdik. İnşallah böyle bir durum oluşur. Umman çok sıcak bir ülke. Sıcaktan da koruyacak yalıtım güzel bir potansiyel” dedi.


İLİŞKİLERİMİZ GELİŞMELİ


17 kişilik heyetle Türkiye’ye gelen ve Ankara’dan sonra ikinci adres olarak Bursa’yı belirlediklerini belirten Umman Al Batina Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Saeed Saleh Saeed Al Kiyumi de, Türkiye'de bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli şirketlerin her yönüyle gelişme gösterdiğini belirten Al Kiyumi, "Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeyi arzuluyoruz. Bunu gerçekleştirmek için üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız" dedi.

Sanayileşmeyi istediklerini ancak bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olmadıklarını vurgulayan Al Kiyumi, çabuk imal edilebilecek olan, yan sanayiye ihtiyaç duymayan sektörleri tercih ettiklerini söyledi.


ÇİN'E GİTMİYORUZ TÜRKİYE'YE GELİYORUZ


Al Kiyumi, her türlü teklife ve işbirliğine açık olduklarını da bildirerek, “Türkiye’yi çok sevdik. İkinci ve üçüncü ziyaretleri de düşünüyoruz. Türkiye’nin son 10 yılda geldiği noktayı hayret içinde izliyoruz. Türkiye’nin edindiği deneyimden yararlanmak istiyoruz. İkinci ve üçüncü ziyaretlerde bu detaylara daha çok girilecek. Türkiye ile aramızdaki kültürel ve dini bağlar bizi buraya daha çok çekiyor. Biz Malezya ve Çin’e de gidebiliriz ama gitmiyoruz, Türkiye’ye geliyoruz. KOSGEB’in düzenlemiş olduğu bu ziyaret çok yararlı oldu. Bursa'daki firmaları da Umman'da ocak ayında yapılacak genel fuara şimdiden davet ediyorum. Yaptığımız ziyaretlerde ister istemez kafamızda bir şeyler oluştu. Şuan tam bir karar veremeyiz. Buradaki arkadaşların da gelip oradaki pazarı görmeleri lazım, ona göre kararlaştırmamız gerekiyor” diye konuştu.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?