banner11

BEBKA 6 Üniversite ile işbirliği protokolü imzaladı

Bursa Valisi Harput: Protokol işbirliğimizin kurumsal tescilidir.

EĞİTİM 18.10.2012, 22:18 18.10.2012, 21:19
BEBKA 6 Üniversite ile işbirliği protokolü imzaladı
 Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) üniversite-sanayi ve üniversite-kamu işbirliğini desteklemek amacı 6 üniversite ile protokol imzaladı. BEBKA’nın BUTTİM’deki merkez ofisinde düzenlenen toplantıda Bursa Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı Şahabettin Harput ile Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, Orhangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep İleri, Anadolu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan protokole imza koydular.
 
BURSA VALİSİ HARPUT: PROTOKOL, İŞBİRLİĞİMİZİN KURUMSAL TESCİLİ
 
Bursa Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı Şahabettin Harput protokol töreninin açılış konuşmasına, Bursa, Eskişehir ve Bilecik’in bölge olarak önemine değindi. Kalkınma ajanslarının birinci görevinin bölgeler arası kalkınmışlık farklarını gidermek olduğuna işaret eden Harput, “Üniversitelerimiz bugüne kadar proje hazırlama noktasında çok önemli bir performans sergiledi. Sadece öğrencileri eğiten birer kurum olmaktan öte bizzat bulunduğu şehre, o bölgenin temel sorunlarına ve ihtiyaçlarına, potansiyellerine ışık tutacak çok önemli işler yaptıklarını rakamlar ortaya koymaktadır” dedi. BEBKA’ya 2011 yılı teklif çağrısı kapsamında başvuran 368 projeden 158 inin ve halen desteklenmekte olan 64 projeden 32 tanesinin üniversitelerle işbirliği içerdiğini hatırlatan Vali Harput, “Bugün burada imzaladığımız protokolle işbirliğimizi kurumsal olarak tescil etmiş oluyoruz. Bundan sonra bu işbirliklerinin aralıksız sürmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
 
BİLECİK VALİSİ AKPINAR: ÜNİVERSİTELERİN DESTEĞİNİ ARKAMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ
 
İmza töreninde bir konuşma yapan Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar ise, bölgedeki üniversitelerin birçoğunun yeni kurumlar olduğunu ve hızla geliştiklerini söylerken, “BEBKA’nın bizlere vermiş olduğu imkânları kullanırken üniversitelerin desteğini arkamızda görmek istiyoruz. Özel sektörün ve kamunun yapacağı işlerde de üniversitelerimizin bilimsel destekler vermesini bekliyoruz. Bu tür düzenlemelerle üniversitelerle kurumlar arasında, üniversitelerle sanayimiz arasında işbirlikleri geliştirilecektir” ifadelerini kullandı.
 
U.Ü. REKTÖRÜ PROF. DR. KAMİL DİLEK: BEBKA’NIN ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ
 
Protokole Uludağ Üniversitesi adına imza koyan U.Ü. Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek de bu tip protokollerin hedefleri doğru tespit etmek noktasında önemli birer fonksiyona sahip olduğunu dile getirdi. “Yeni konjonktüre göre üniversiteler kendi kabuğunda olmayıp toplumun sorunlarına yönelmeli” diyen Prof. Dr. Dilek şunları söyledi:
 
“İşbirliklerinde BEBKA’ya önemli bir rol üstlendiği için çok teşekkür ediyorum. Zaten birçok projemizi de desteklediler. Bizim de kendi araştırmalarımız için fonlarımız ve kaynaklarımız var. Mesela 10 milyon liralık araştırmaya ayırdığımız bir kaynağımız var. Aslında bu kaynaklar milletimizin kaynakları. Bunları daha olumlu yönde kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle var gücümüzle BEBKA’nın yanında olmaya devam edeceğiz.”
 
OSMANGAZİ ÜNİV. REKTÖRÜ PROF. DR. HASAN GÖNEN: BÖLGEDE ÜNİVERSİTELER ARASI BİRLİK OLUŞTURMAK İSTİYORUZ
 
BEBKA ve 6 üniversite rektörünün imza koyduğu protokolde üniversitelerle ilgili önemli bir konu da gündeme geldi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen,
üniversitelerin toplumun bir kutup yıldızı gibi olduğunu belirterek, “Üniversitelerimizin hangi alanda olursa olsun toplumun bütün ihtiyaçlarını tespit ve tedavide birinci faktördür. Biz bölge üniversiteleri olarak elbette üzerimize düşeni şimdiye kadar yapmaya gayret ettik. Bundan sonra da daha fazlasını yapmaya gayret göstereceğiz. BEBKA, bölgemiz için çok önemli bir kurum. Biz bölgedeki üniversitelerle bir üniversiteler arası birlik oluşturulmasını istiyoruz. Bu konuda valilerimizden de destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
BTÜ REKTÖRÜ ALİ SÜRMEN: SORUMLULUKLARIMIZ ARTIYOR
 
İmza töreninde söz alan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen de 3 ilin birbirinden farklı birçok özelliği sahip olduğunun altını çizerek, “Bu illerde üniversite olmak bizler için çok önemli bir şans. Haliyle üzerimizde düşen sorumluluk da artıyor. Bu işbirliklerinden çok önemli projelerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Üzerimize düşeni de hakkıyla yapmaya hazırız” dedi.
 
İMZALANAN PROTOKOLÜN AMACI
 
İmzalanan protokolle üniversite ile kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla model oluşturulması ve bu doğrultuda uygulamanın karşılıklı olarak desteklenmesi amaçlanıyor. Bölgemizde projecilik kültürünü geliştirme, proje hazırlama ve uygulama kapasitesini artırma konusunda taraflarca ortak politika geliştirilmesi ve işbirliği sağlanması öngörülüyor.
 
BEBKA Mali Destek programları kapsamındaki projelerin hazırlık ve uygulama aşamalarında üniversite, sanayi, kamu ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliklerinin geliştirilmesi ve bu konuda tarafların ortak olarak belirleyeceği kurallara göre birlikte hareket edilmesi hedefleniyor. Ayrıca BEBKA ile altı üniversite arasında imzalanan protokolle bölgenin kaynak ve olanaklarını tespit etmeye, ekonomik ve sosyal gelişmeyi hızlandırmaya ve rekabet gücünü artırmaya yönelik araştırmalarda üniversitelerin BEBKA’ya akademik ve teknik desteğinin sağlanması da öngörülüyor.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?