BTÜ ile Varna Serbest Üniversitesi güçlerini birleştirdi

BTÜ Rektörü Ali Sürmen: İşbirliklerine hazırız.

EĞİTİM 28.09.2012, 22:18 28.09.2012, 21:20
BTÜ ile Varna Serbest Üniversitesi güçlerini birleştirdi
Bulgaristan Varna Free University Rektörü Prof. Dr. Anna Nedyalkova ve beraberindeki heyet, Bursa Teknik Üniversitesi’ni ziyaret ederek, yangın ve doğal afetlerle alakalı bölümlerde iş birliği konusunda neler yapılabileceğini masaya yatırdı. Varna Serbest Üniversitesi Rektörü Nedyalkova, Türk eğitim sistemindeki yeniliklerin takdir edilecek düzeyde olduğunu söyledi.
Bulgaristan Varna Free University Rektörü Profesör Doktor Anna Nedyalkova ve beraberindeki heyeti Bursa Teknik Üniversitesi Yıldırım Yerleşkesi’nde ağırlayan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, üniversite ve yerleşke hakkında bilgiler verdi. BTÜ Yıldırım Yerleşkesi’ni geçici olarak kullandıklarını söyleyen Ali Sürmen, “Bu yerleşke daha sonra Yabancı Diller Yüksekokulu olarak hizmet verecek” dedi.
                                                               
Varna Free University’nin yangın ve doğal afetler konularında uzmanlaşmış bir üniversite olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Sürmen, “Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmiş olduğumuz ziyarette yangın ve afet konularında gerçekten tecrübelerinden çok etkilenmiştik. Çalışmalarımızın ilk adımlarını orada atmıştık. O ziyarette ortaya çıkan işbirliği konusunu biraz daha detaylandırdık ve somut adımları yakın zamanda atacağız” diye konuştu.
 
---Olumlu Her Fikre Açığız---
 
Akademik hayatı boyunca olumlu olan her fikre açık olduğunu hatırlatan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, ülke menfaatine olacak her konuda fikrin kimden ve nasıl geldiğine bakılmaksızın işbirliklerine hazır olduğunun altını çizdi.
İki ülkenin mevcut eğitim sistemlerindeki farklılıklardan ötürü her alanda işbirliğini sağlamanın zor olacağını da ifade eden Sürmen, şöyle konuştu:
 
“İlk aşamada eğitim sistemlerimizin farklılığı ve YÖK’ün bazı kararları yüzünden çok fazla değişik alanlarda işbirliği olmasa bile, ortak noktalardan başlamaya karar verdik. Bu başlangıcın olması önemlidir. Önümüzdeki engeller kalktıkça diğer alanlarda da işbirliklerimizi geliştireceğiz. Öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin değişimi konusunda herhangi bir engel yok, ortak araştırma programları yürütmemiz konusunda bir engel yok. Bu görüşmeler bizim için çok önemli olan ve eksikliğini çektiğimiz doğal afetler konusundaki bilimsel yaklaşımların ülkemizde de oluşmasına bir başlangıç teşkil edecektir. Üniversitemiz geliştikçe büyüdükçe sel felaketi, deprem felaketi gibi konularda da uzmanların yetiştirmesi yolunda adımlar atacağımızı düşünüyorum.”
 
---İşbirlikleri Yakın---
 
Bursa Teknik Üniversitesi’nin kuruluş aşamalarını ve kuruluş amacını çok iyi anladığını açıklayan Varna Free University Rektörü Profesör Doktor Anna Nedyalkova, kendilerinin de üniversitelerini kurarken benzer aşamalardan geçtiğini ifade etti.
 
BTÜ’nün şu ana kadar önemli işler başardığını söyleyen Anna Nedyalkova, “Türk üniversiteleri ile önemli ilişkilerimiz iş birliklerimiz var. Öğrencilerimiz her yaz staj için Türkiye’ye geliyor. Sizinle de yapacağımız iş birliği ile iki taraf da önemli kazanımlar elde edecek. Birkaç yıl sonra en güzel üniversite sizin üniversiteniz olacak” ifadelerini kullandı.
 
---Tüm Gözler Görüyor---
Türk eğitim sisteminde atılan adımlarla çok önemli mesafelerin alındığını ve tüm kesimler tarafından takdir edildiğini belirten Prof. Dr. Anna Nedyalkova, “Biz, candan ve çok samimi olarak Türkiye’nin eğitim alanında yaptığı yeniliklere ve attığı adımlara seviniyoruz. Her yerden ve tüm gözler tarafından bu yenilikler ve adımlar görülüyor. Türkiye’de eğitim organlarına ve öğrencilerine çok önemli destekler veriliyor. İşte bu destek, Türkiye’ye başarı getirecektir. Bazen yolumuzda engeller olabilir. Bürokrasi önümüze engel olabilir ama bu önemli değil. Engeller bizi daha güçlü, kuvvetli ve kararlı yapacaktır” diye konuştu.
 
---Akşam Yemeği Sümbüllü Konak’ta---
 
Gündüz programının ardından BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’in Varna Serbest Üniversitesi Rektörü onuruna Sümbüllübahçe Konağı’nda verdiği akşam yemeğine Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şule Altun, Dekan Prof.Dr. Osman Kopmaz BTÜ Genel Sekreteri Harun Turan, Bulgaristan Bursa Başkonsolosu Dimitar Hadjiev Bulgaristan Fahri Konsolosu Hayati Korkmaz, Nilüfer Belediye Başkanvekili Muhammed Aydın katıldı.
https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
29°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?