banner11

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi hizmete giriyor

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, yarın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla hizmete açılıyor.

EĞİTİM 20.10.2012, 22:40 20.10.2012, 21:41
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi hizmete giriyor
 Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin geleceği olan çocuklar ve gençlerin, bilimsel konularda farkındalığının artırılması amacıyla yapılan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, yarın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla hizmete açılıyor.

‘Bilimin Serüvene Dönüştüğü Yer’ sloganıyla tüm Türkiye’ye model olması hedeflenen Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin çalışmaları Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Kültür AŞ tarafından yürütülüyor. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Merinos yerleşkesi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) 2 bin 500 metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en kapsamlı bilim merkezi olma özelliği taşıyor. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Doğu kapısı girişinde yapılacak açılışının ardından merkezin TÜYAP Fuar alanındaki asıl inşaat alanına da gözlem gezisi yapılacak.

Toplumun bilimsel algısını geliştirmek ve geleceğin bilim adamlarının yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin asıl binası 12 bin metrekarelik inşaat alanı ve 3 bin 400 metrekarelik deney düzeneği alanıyla hizmet verecek. 2013 yılında hizmete açılması planlanan merkez, Orbit modeli esas alınarak tasarlanmış olup mimari değer taşıyor. Başta 6-14 yaş aralığındaki çocuklar olmak üzere herkesin ilgisini çekecek bir alan olacak Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde deney düzeneklerinin yanı sıra simülasyon cihazları ve planetaryum da bulunacak. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Merinos Yerleşkesi ise yaklaşık 100 deney düzeneği ve 2 özel tasarım galerisiyle 2 bin 500 metrekarelik alanı kapsıyor. Çocukların ilgi duydukları bilim kulüplerine üye olabilecekleri merkezde seminer ve konferans yapılabileceği, bilimsel şovların sergilenebileceği sahne alanı bulunuyor.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?