banner11

BUTGEM'e uluslararası akreditasyon

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin (BUTGEM) eğitimi dünyada teknik ve mesleki eğitimde lider olan Almanya standardında olduğu tescillendi.

EĞİTİM 12.12.2012, 22:36 12.12.2012, 21:37
BUTGEM'e uluslararası akreditasyon
 Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin (BUTGEM) eğitimi dünyada teknik ve mesleki eğitimde lider olan Almanya standardında olduğu tescillendi. 

BUTGEM sertifikasına Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlilik kazandıran ve BUTGEM’in eğitimlerinin Avrupa kalitesinde olduğunu tescilleyen protokol, Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Parseker ile Aachen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bert Wirtz arasında imzalandı. BUTGEM Yönetim Kurulu Üyeleri Fahrettin Gülener, Ertuğrul Kaplan ve BUTGEM Koordinatörü Muammer Paşa ile Aachen Belediye Başkanı Marcel Philipp, Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ve Alman-Türk Sanayi Ticaret Odası Bakanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting’in de tanıklık ettiği işbirliği protokolü; ilk etapta BUTGEM’de eğitim verilen argon kaynakçılığı, gazaltı kaynakçılığı, otomasyon sistemleri ve CNC operatörlüğü kurslarını kapsıyor ve aynı zamanda, kursiyer değişimine imkan sağlıyor.

Protokole imza koyan BUTGEM Başkanı İlhan Parseker, işbirliğinin Bursa için önemini “ilk kez geçen yaz Kosova’dan 20 kursiyer kabul ederek bölgesel bir aktör olma yoluna giren BUTGEM’in global nitelikli bir kurum olması yolunda atılmış önemli bir adım olacak” şeklinde yorumladı.
BUTGEM eğitimlerine uluslararası standart kazandıran protokolün imza töreninde konuşan Parseker, Türkiye’nin bir numaralı ticaret ortağı Almanya’yla yılda 25 milyar doların üzerinde ticaret yapıldığını kaydederek, şunları söyledi: “Türkiye’de 4 bin 274 Alman sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Son 10 yılda ülkemize giren 100 milyar doları aşkın doğrudan yabancı sermaye yatırımında Almanya’nın payı yüzde 5’in üzerinde. 72 bin Türk girişimcinin Almanya’da yaptığı yatırım tutarı 8 milyar Euro civarında. Bu girişimcilerin bin kadarı Aachen’da iş yapıyor. Aachen da bir zamanlar Bursa gibi tekstil kentiyken bugün Almanya’nın bilim, mühendislik, bilgi teknolojileri ve inovasyon merkezlerinden biri durumunda. Bizim ilişkimizin kaldıracı tam da bu nokta.”

Bursa’nın ileri teknoloji, Ar-Ge ve inovasyonda Türkiye’nin sürükleyici gücü olma idealini taşıdığına işaret eden Parseker, “Bunun için kalifiye eğitim ve nitelikli işgücü çok önemli. Türkiye’de ortalama bir işçinin yarattığı yıllık üretim 32 bin 500 dolar civarındayken Almanya’da bu rakam 84 bin doların üzerinde. BUTGEM’de bugüne kadar beş bin civarında genç meslek edindi ve kalifiye işgücü ya da girişimci oldu. Aachen Ticaret Odası ile imzalayacağımız protokol, BUTGEM’de verilen eğitimin Almanya standartlarına uygunluğunu test edip sertifikalandırma imkanı verecek. Biz de Almanya gibi başarı hikayesi yazmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Aachen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bert Wirtz de, imza törenini “ilişkilerimizin başlangıcı değil, istikrarlı bir ilerlemedir.” şeklinde niteledi. Bursa’da yerleşik pek çok Alman sermayeli işletmenin kalifiye personel ihtiyacına işaret eden Wirtz, şunları kaydetti: “Alman ikili Mesleki Eğitim sistemi özellikleri doğrultusunda yapılandırılmış bir hazırlık programı, sanayiye katılım sürecini önemli oranda başarılı kılıyor. Bizim de ilk kez imzalayacağımız protokol, hem nitelikli personellerin sanayiye hızı katılımını hem de kursiyer ve stajyer değişimini sağlayacak. Böylece, Türk katılımcılar teknik know-how edinecek, Almanlar ise sanayi ve ticaret işletmelerinde Türk kültürünü tanıyacaklardır. Yani klasik kazan-kazan durumu.” 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?