banner11

Hasan Aslanoba’dan eğitime destek

Arınç: Hayırseverler açısından en iyi yatırım eğitim

EĞİTİM 15.10.2012, 22:18 15.10.2012, 21:19
Hasan Aslanoba’dan eğitime destek
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'Eğitime yüzde 100 destek kampanyası'na hayırseverlerin yoğun destek verdiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Artık çok şükür camiye ihtiyacımız kalmadı, bütünüyle bizim ve hayırseverlerimiz açısından en iyi yatırımın eğitim olduğunu düşünüyoruz, eğitime katkı yapılması lazım.” dedi.

Arınç, Bursa’nın Kestel ilçesinde hayırsever işadamı Hasan Aslanoba tarafından yaptırılan Anadolu Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Törene, Arınç’ın yanı sıra Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Milli Eğitim İl Müdürü Atilla Gülsar, milletvekilleri, hayırsever Hasan Aslanoba ve öğrenciler katıldı. 

Törende konuşan Bülent Arınç, hükümet olarak 10 yıldan beri geleceği gençlerin eğitimine harcadıklarını belirtti. Eğitime ayrılan bütçenin savunmanın önüne geçtiğini hatırlatan Arınç, 2002 yılında eğitime ayrılan payın 7 katrilyon civarında olduğunu, bugün ise bu rakamın 41 katrilyon civarında olduğunu dile getirdi.

Arınç, şöyle konuştu: “Okullarımız mükemmel oldu, 25-30 kişilik sınıflar oldu. 367 bin yeni öğretmen ataması, 180 bin yeni derslik yaptık. Bilim, güzel sanatlar, spor liselerini uygulamaya soktuk. En son farklılığa gittik ve 4+4+4 yeni eğitim sistemi ile eğitimi, kesintili 12 yıllık zorunlu eğitim haline getirdik. Kamunun bütçesi yetmeyince halkımızın desteğine ihtiyacımız oldu. 6-7 seneden beri, 'Eğitime yüzde 100 destek kampanyası' ile halkımız, zenginlerimiz, işadamlarımız, hayırseverlerimiz eğitime destek verdiler.”

Hasan Aslanoba’nın da bu hayırseverlerden birisi olduğunu ifade eden Arınç, şöyle devam etti: “Bir hayırseverimiz cami, diğeri yurt, diğeri yüksek okul, fakülte yapabilir. Sayın Faik Çelik, yeni ilahiyat fakültemizi yapıyor, 2 bin 500 öğrencisi var. Bunun dışında yeni Anadolu liselerine ve diğer okullara ihtiyacımız var. Artık çok şükür camiye ihtiyacımız kalmadı, bütünüyle bizim, hayırseverlerimiz açısından en iyi yatırımın eğitim olduğunu düşünüyoruz, eğitime katkı yapılması lazım.”

Arınç, okul açılışının ardından Kestel Belediyesi tarafından yaptırılan Yeni Mahalle’de yaptırılan Mahalle Konağı’nın açılışını da yaptı. Arınç, çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Yener Acar’a da teşekkür etti. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?