banner13

banner11

Minikler baleyle sanatı öğreniyor

Özel Neriman Bale Okulu, yeni Eğitim-Öğretim yılı kayıtlarına başladı.

EĞİTİM 05.10.2012, 00:00 04.10.2012, 23:03
Minikler baleyle sanatı öğreniyor
Bu yıl 29. kuruluş yılını kutlayan Özel Neriman Bale Okulu, yeni eğitim yılı kayıtlarına başladı. Miniklerin hoşça vakit geçirmesinin yanı sıra gelişimine de büyük katkı sağlayan bale sanatını, 1984 yılından bu yana büyük çabalarla Bursalı sanatseverlere sevdirmeyi başaran Özel Neriman Bale Okulu Kurucusu Neriman Bekiroğlu, “Benim için bale komple bir sanat. Yani baleyi sadece bir hareket sanatı olarak düşünmemek lazım… Klasik müziğin yanında,  hareket, dans, onu destekleyen dekor, kostüm, ışık gibi görsel gibi etkenler de balenin bir parçası. Onun için çocuk baleye geldiğinde önce klasik müzik kulağı gelişiyor. Ritim duygusu gelişiyor” dedi. Balenin çocuk gelişimine katkılarının saymakla bitmeyeceğini ifade eden Neriman Bekiroğlu, ailelere de bale eğitiminin önemi konusunda çağrıda bulundu. Bekiroğlu, bale eğitiminin beynin her iki lobunun da çalışmasına katkı sağladığını, ayrıca bale yapan çocukların kendine daha fazla güven duyacağını belirtti.
 
BALE BİR DİSİPLİN SANATI
 
Özel Neriman Bale Okulu’nda, dünyaca ünlü dansçıların yetişmesini sağlayan Rus Vaganova sistemiyle eğitim verdiklerinin altını çizen Bekiroğlu, “Bale eğitiminden yeterli verimi alabilmek, geri dönüşümü sağlayabilmek için öncelikle bir düzen, istikrar ve devamlılık gerekiyor. Bale bir disiplin sanatı… Onun için de Milli Eğitim’e bağlı bir kurum olarak eğitim vermek çok önemli. Bursa’da bugüne kadar yaklaşık bin çocuk Neriman Bale Okulu’ndan eğitim aldı. Bale eğitimine başlamak için 4 ve 10 yaş arasını tavsiye ediyoruz” dedi. Neriman Bekiroğlu, öğrencilerin ruh ve beyin gelişimlerinin yanı sıra fiziksel gelişimlerine de büyük önem verdiklerini belirterek, Neriman Bale Okulu eğitim zeminlerinin esneklik özelliğine sahip, sakatlanma riskini azaltan, profesyonel bir yapıda olduğunun altını çizdi.
 
İKİNCİ MESLEK ŞANSI
 
Bale eğitimi alıp mezun olan öğrencilerinin kendi okullarında da başarılı bir grafik çizdiklerini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Özel Neriman Bale Okulu Kurucusu Neriman Bekiroğlu, “Okulumuzdan mezun olan gençlerimizin hepsi şimdi birer üniversiteli olarak lisans eğitimi görüyor. Bunun dışında balede de çok başarılı olurlarsa alternatif bir meslekleri de oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldıkları sertifika ile hayata atıldıklarına başka bir meslek seçme gibi bir şansları var. Bursa’da Neriman Bale Kursu’ndan mezun olan öğrencilerimizden birçoğu özel eğitim kurumlarında eğitmenlik yapıyor ” diye konuştu.  Bekiroğlu, öğrencilerine yeni eğitim öğretim döneminde başarılar diledi.
https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?