banner11

Mozaik Sanatına “Kültürel”el destek

Özel Bursa Kültür Okulları öğrencilerini mozaik sanatı ile tanıştırdı.

EĞİTİM 20.11.2012, 22:26 20.11.2012, 21:27
Mozaik Sanatına “Kültürel”el destek
 Öğrencilerin sanatsal kültürümüze ve birikimimize sahip çıkması adına, okulda pek çok farklı sanat dalına yer veren Özel Bursa Kültür Okulları, kulüp çalışmaları kapsamında öğrencilere “mozaik” sanatı konusunda da bilgi ve deneyim kazandırıyor.
 
Öğrencilerin büyük bir ilgiyle takip ettikleri ve başarıyla uyguladıkları mozaik çalışmalarına, ilk olarak mozaik sanatının tarihçesi, özellikleri, çeşitleri ve kullanım alanları hakkında bilgi edinilerek başlandığı Mozaik Kulübü’nde öğrenciler ilk çalışmalarını kendi seçtikleri natürmort ve röprodüksiyon üzerine renkli kağıtlarla uyguladılar. Öğrenciler deneyim kazandıkça bundan sonraki çalışmalarına Anadolu motifleri, soyut kompozisyon, otoportre ve Özel Bursa Kültür Okulları logosu gibi konularla devam ederek tüm bu süreçte ortaya çıkan eserler sergilenecek. 
Beş bin yıl önce Sümerler tarafından ev duvarlarına batırdıkları çömlek parçalarıyla ortaya çıkan bu sanat, daha çok şehir kaldırımlarında, meydanlarda, ev avlularında kullanılan sırlı seramikten yapılmış mozaiklerle varlığını sürdürmüştür. Parçacık olarak seramikten metale, ahşaptan cama kadar çok çeşitli türlerde, şekillerde ve büyüklükte malzemenin bir arada kullanılabildiği bu çalışmalarda öğrenciler daha çok oyun hamuru ve renkli taşlar kullanarak eserler ortaya çıkarıyor.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?