banner11

Uludağ Üniversitesi, deniz yelkencilik eğitimi verecek

Bursa Yelken Kulübü ile işbirliği yapan Uludağ Üniversitesi, bundan sonra denizcilik ve yelken eğitimi de verecek.

EĞİTİM 02.11.2012, 22:22 02.11.2012, 21:23
Uludağ Üniversitesi, deniz yelkencilik eğitimi verecek
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek ile Bursa Yelken Kulübü Başkanı Dr. Sürel Solakozlu, Uludağ Üniversitesi’nde ‘temel denizcilik ve yelken eğitimi’ verilmesine ilişkin protokole imza koydu. Rektörlük B Salonunda, Bursa Yelken Kulübü üyeleriyle öğretim üyelerinin de hazır bulunduğu protokol imza töreninde, işbirliğinin daha da genişletilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, şimdilik 30 - 40 Beden Eğitimi Bölümü öğrencisine verilecek eğitimleri, gelecek yıllarda tüm öğrencilere yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi. 

Öğrencilerin yaygın spor dalları dışında farklı spor dallarıyla da tanışıp farklı donanımlarla hayata atılmaları için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Dilek, “Bu anlamda, Bursa Yelken Kulübü ile bu protokolü imzalamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yakında da Kano Kulübü ile protokol imzalayıp, üniversite göletinde kano eğitimlerine başlayacağız. Tüm bunlar için Bilimsel Araştırma Projeleri’nin kaynaklarını kullandırmaya da hazırız.” diye konuştu.

Bursa Yelken Kulübü Başkanı Dr. Sürel Solakozlu ise kulüp olarak üniversite ile işbirliğine giderek bir ilki gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: “İnsanlarımızın denizin kıyısında değil üstünde yaşamalarını sağlamada önemli bir adım olan bu protokolü çok önemsiyoruz. Türkiye’nin 8 bin 333 kilometre deniz kıyısı bulunuyor. Bu bu avantajlı duruma rağmen yelkenciliğimiz ve denizciliğimiz içler acısı durumda. Bir iç deniz olan Marmara, balıkçılık, sörf ve yelken için eşi bulunmaz bir nimet. Ne yazık ki şu anda Marmara’nın Doğusu balçığa dönüştü ve öldü, Batısı da can çekişiyor. Oysa denizler bizim evimizdir, onları temiz tutmak zorundayız. İşte imzaladığımız bu protokol sayesinde daha çok insanı denizle buluşturup, denizle yaşamasını sağlamak istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, deniz sporları yapanlar kirliliğin daha çok farkına varıyor.”

İŞBİRLİĞİNİN KAPSAMI

Genç nesillerin doğa sporlarına ilgisini arttırmak ve doğayı korumanın yanı sıra yelken sporcusu, yelken antrenörü ve hakemi yetiştirmeyi de hedefleyen protokole göre, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü’nde, haftada bir gün 2 saat olmak üzere bir dönem boyunca teorik ve uygulamalı ders olarak “temel denizcilik ve yelken eğitimi” verilecek. Teorik eğitimler Uludağ Üniversitesi’nde yapılırken, uygulamalı eğitimler Bursa Yelken Kulübü’nün uzman üyeleri tarafından kulübe ait teknelerde gerçekleştirilecek.

Eğitimler, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde okuyan 30 - 40 öğrenciyle şubat ayında başlayacak ve ücretsiz olacak. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?