banner11

Ulutek'ten hibe destekler için proje yazma atağı

Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Proje Döngüsü Yönetimi ve Proje Yazımı Eğitimi’ni başlattı.

EĞİTİM 05.11.2012, 22:14 18.11.2012, 15:43
Ulutek'ten hibe destekler için proje yazma atağı
 Bursa’nın 10 ayda sadece 48 Avrupa Birliği projesi üretmesinin gündemde olduğu bugünlerde Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi atağa kalkarak, Proje Döngüsü Yönetimi ve Proje Yazımı Eğitimi’ni başlattı.

Avrupa Birliği Bakanlığı'nın 2012 Ocak-Ağustos dönemini kapsayan "Merkezi Finans ve İhale Birimi Tarafından Sözleşmeye Bağlanan Hibe Projeleri-Sağlanan Hibe Tutarına Göre İllerin Performansı" raporuna göre;  Türkiye’de 3 bini aşkın projeye toplamda 416 milyon Euro aktarılmasına rağmen, Bursa’nın bu pastadan 48 proje karşılığı olarak sadece 4,4 milyon Euro alması Ulutek’i atağa geçirdi.


Ulutek, yürütmekte olduğu ve 2010-2012 dönemi Avrupa İşletmeler Ağı Projesi kapsamında KOBİ’lerin proje yazarak Kalkınma Ajansı, TÜBİTAK ulusal ve uluslar arası hibe destekler ve Avrupa Birliği mali desteklerinden yararlanabilmelerinin ön koşulu olan Proje Döngüsü Yönetimi ve Proje Yazımı Eğitimi’ne başladı.


Yoğun katılımla başlayan eğitimde proje oluşturma hakkında bilgi veren Türk Demokrasi Vakfı Projeler Koordinatörü Asuman Tongarlak, projenin bir ihtiyaçtan doğması gerektiğini ifade etti. Her fikrin bir proje olmadığını; ancak her fikrin bir projeye dönüştürülebileceğini açıklayan Asuman Tongarlak, “Eğer fikir; yaklaşım, amaç, içerik, bütçe gibi maddeleri içeriyorsa bir proje vasfındadır” dedi. Hibe desteğinden fazla pay almak için bazı proje içeriklerinin yüksek gösterildiğine dikkat geçen Tongarlak, “Proje oluşum süreci öncesi mutlaka bir uzmana danışılmalı. Bazen proje kapsamındaki faaliyetlerinin proje kapsamının dışında ve uzun süreli olduğunu görüyoruz. Daha fazla mali destek almak üzere yapılan bu uygulama projenin bütçesi de arttırıyor. Sonunda da proje destek almaya hak kazanamıyor. Bu duruma oldukça dikkat etmeliyiz” diye konuştu.


Ulutek Proje Danışmanı Aytaç Coşkun, Türk Demokrasi Vakfı Projeler Koordinatörü Asuman Tongarlak ve Nova Eğitim Danışmanlık sahibi Esra Karlıova Soysal tarafından verilecek olan eğitim 4 gün boyunca sürecek.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?