Alara Fidan ve Alanar Meyve Bir ilke Daha İmza attı.

45 Gün Taze Kalan Kiraz Üretti

GIDA-TARIM 18.09.2012, 23:17 20.09.2012, 22:06
Alara Fidan ve Alanar Meyve Bir ilke Daha İmza attı.
Bursa, Çanakkale-Ezine, Mersin-Tarsus, Adana-Ceyhan ve Manisa-Salihli'deki modern meyve bahçelerinden yeni tür ve çeşitler ile meyve ihracatını zenginleştirmekte olan Alara Fidan ve Alanar Meyve, yoğun Ar-Ge çalışmaları  ile kirazda yeni bir çeşit keşfetti. Firma, yaklaşık 45 gün ilk günkü tazeliğini koruyan özelliğe sahip bu ürünü  Çin'e ihrac etmeyi planlıyor.
 
Araştırma ve geliştirme çalışmalarına tarım sektöründeki şirketler içinde  en çok önemi veren, cirosunun yüzde 5'ini Ar-Ge çalışmalarına ayıran Alara Fidan bir ilke daha imza attı. Türk tarımında  dış ticarette yakaladığı başarıyı daha ileriye götürmek amacı ile Avrupa'daki müşterilerine istediği seçkin tür, çeşit, kalite ve tonajda meyve üretimini gerçekleştiren  Alara Fidan, uzakdoğu'ya ihraç edilebilecek kadar uzun süre tazeliğini koruyan bir kiraz çeşidi üretme başarısını gösterdi.
 
Modern meyve yetiştiriciliği yapan Alara Fidan ve Alanar Meyve, yoğun Ar-Ge çalışmaları ile başarısını perçinliyor. Türkiye'nin 7 şehrindeki 15 meyve bahçesinde, 4 bin 500 dekarın üzerindeki bir alanda modern meyve bahçelerine sahip olan firma, yaklaşık 45 gün ilk günkü tazeliğini koruyan özelliğe sahip özel çeşit kirazı üretti. Meyvecilik sektöründe adını başarılarla Türkiye ve Dünyada duyuran Alara Fidan ve Alanar Meyve bu yeni kiraz çeşidini Çin'e ihraç etmeyi hedefliyor.
 
Yavuz Taner : “Uzakdoğu ve Ortadoğu pazarlarını,
kendimize hedef belirledik”
Her pazarı kendine göre değerlendirdiklerinin ve o doğrultuda metot ve sistemler geliştirdiklerini söyleyen Alara Fidan CEO'su Yavuz Taner, üretimde henüz deneme aşamasında olduklarının altını çizerek, Avrupa pazarı yanında Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ve Ortadoğu pazarlarını kendilerine hedef belirlediklerini açıkladı.
 
“45 Gün Dayandırdık”
Meyve üretimini ve modern meyve ihracatını geliştirmek için  değişik  sistemler geliştirdiklerini kaydeden Taner : “Çin'e ilk sevkiyat 40 ton "Kirazda Çin'e ihracatı başlatmayı istiyorduk. Bunun için de 30-35 gün muhafazaya dayanacak ve 10 günlük raf ömrü olan bir çeşide ihtiyacımız vardı. Yoğun Ar-Ge çalışmaları ile yeni bir kiraz türü keşfettik. Kendi bahçelerimizde üretimine başladık. 65 çeşit kiraz arasında bizi hedefe götürecek doğru ürünü bulduk ve bu yıl yaptığımız deneyimlerle 45 gün dayandırdık. Üretim, hasat ve hasat sonrası düzende dalından kopmuş tazeliğinde kalıyor. Gelecek yıl 20'şer tonluk 2 konteyner (gemi) ile 40 ton seviyesinde Çin'e ilk sevkiyatımızı yapacağız. Yaklaşık 5 yılda 500 tona çıkarma hedefini yakaları” dedi. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?