banner11

İncir festivalinde müjdeli haber

Bursa Siyah İnciri yeni pazarlara açılıyor.

GIDA-TARIM 18.09.2012, 23:07 18.09.2012, 22:10
İncir festivalinde müjdeli haber

Uludağ Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği (UYMSİB), 15-16 Eylül tarihlerinde Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl 3.sü gerçekleştirilen Akçalar İncir Festivali’nde stant açtı. Üreticilerin ve halkın yoğun ilgi gösterdiği festivale UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı da katılırken, UYMSİB Başkanvekili Cevat Şahin Balcılar festivalde düzenlenen "En Kaliteli İncir" yarışmasının jüri heyetinde bulundu. Festivale ayrıca CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 
ÇALI: ETHEPON KULLANIMI SIFIRA DÜŞTÜ
 
UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, 3. Akçalar Festivali’nde yaptığı konuşmada, lezzeti ve kalitesiyle fark yaratan Bursa Siyah İnciri’nin bugün birçok ülkeye ihraç edildiğini söyledi. Bu başarıda üreticilerin rolünün önemine değinen Çalı, şunları ifade etti:
Siyah incirde geçmiş yıllarda üreticilerimiz ürününü erken olgunlaştırmak için "ethephon" hormonu kullanıyordu. Bu nedenle ihracatta ciddi sorunlar yaşadık. Ancak sürdürülen bilinçlendirme çalışmalarıyla artık bu hormon kullanımı nerdeyse sıfıra düştü.”
 
BURSA SİYAH İNCİRİ YENİ PAZARLARA AÇILIYOR
 
Geçtiğimiz günlerde ABD Tarım Bakanlığı yetkililerinin kentimize gelerek, Bursa Siyah İnciri’nin üretim ve paketlenme aşamalarını yerinde incelediğini belirten Çalı, “Sizlere buradan bir müjde vermek istiyorum. Yakında ABD, Avrupa ve Hindistan pazarları için anlaşmalar sağlayacağız. Böylece incirimizin lezzeti ve kalitesi tüm dünyaya yayılmış olacak” dedi. Çalı, incir üreticilerine “her zaman yanınızdayız” mesajı verirken şu uyarılarda da bulundu:
 
“BAHÇELERİMİZİ TEMİZ TUTMALIYIZ”
 
“Bursa Siyah İnciri, bizim için yurtiçi ve yurtdışında çok önemli ekonomik değere sahip. Bu ürünü korumak görevi de en başta üreticilerimize düşüyor. Biz, bir kampanya başlatacağız. Bursa Siyah İnciri’nin yetiştirildiği alanların korunması ve temiz tutulması için. Çünkü Bursa’ya gelerek incirimizi satın almak isteyen yetkililer bahçeleri gezerken, nerede çürük bir meyve var nerede kötü bir görüntü var, bunların fotoğrafını çekiyor.  Bu durum müşteriler için çok önemli. Lütfen bahçelerimizi koruyalım, oraları temiz tutalım.”
 
EN KALİTELİ İNCİR YARIŞMASI
 
Festivalde "En Kaliteli İncir Yarışması" heyecanı da yaşanırken, UYMSİB Başkanvekili Cevat Şahin Balcılar jüri üyesi olarak görev yaptı. Dereceye girebilmek için birbirinden farklı lezzetleri tatma imkânı bulan Balcılar, “Bu tür festivaller iyi üreticiyi tespit etmemizi sağlıyor. Böylece onları üretim aşamasında teşvik ediyoruz. Bölge incirimizi tanıtmak için meyvenin büyüklüğü, rengi, iç olgunluğu gibi faktörler çok önemli” dedi.
Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, ayrıca yarışmada dereceye giren üreticileri toplam 100 adet incir fidesiyle ödüllendirdi.
https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
 

 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?