banner11

Marmarabirlik, AB’ye zeytin ihracatını 6 bin tona çıkartıyor

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "Avrupa ülkelerine sofralık zeytin ihracatını bundan sonra uygulamaya koyacağımız çoklu bayilik sistemi ile 6 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

GIDA-TARIM 16.12.2012, 19:33 16.12.2012, 18:34
Marmarabirlik, AB’ye zeytin ihracatını 6 bin tona çıkartıyor
 

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "Avrupa ülkelerine sofralık zeytin ihracatını bundan sonra uygulamaya koyacağımız çoklu bayilik sistemi ile 6 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

Yazılı açıklama yapan Asa, birliğin, Avrupa bayileri ile Almanya'nın Köln kentinde toplantı yaptıklarını söyledi. Avrupa ülkelerine sofralık zeytin ihracatını şimdiye kadar tek dağıtıcı kanalıyla yaptıklarını dile getiren Asa, bundan sonra Avrupa Temsilciliği aracılığıyla Avrupa pazarına doğrudan ulaşacaklarını ifade etti. Asa, şunları söyledi: 

"Avrupa ülkelerine sofralık zeytin ihracatını, bundan sonra uygulamaya koyacağımız çoklu bayilik sistemi ile 6 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Çok bayili sistemle pazardan daha fazla pay almayı planlıyoruz. Yeni oluşturulan sisteme dahil olan bayiler aracılığıyla ihracata 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla başlayacağız. Yeni yapılanma ile tüketiciye çok daha rahat ve kolay bir şekilde ulaşarak, 2013'ün ilk çeyreğinde Avrupa pazarında raf payını artırmayı hedefliyoruz."

Ekiplerinin, uzun süre Avrupa ülkelerinde saha çalışması yaptığına dikkat çeken Asa, şöyle devam etti: "Bayileri belirlerken güvenilirliklerine, kalitelerine, dağıtım ağlarına, finansal yapılarına ve geçmiş yıllarda Marmarabirlik markasına verdikleri öneme dikkat ediyoruz. 2012 ticari açıdan sıkıntılı bir yıl oldu. Önceki yıllara göre, Avrupa satışlarında miktar ve tutar olarak kayıp yaşandı. Bunun nedeni, 2011 yılında yaşanan doğal afetten ötürü iri kalibreli ürün olmamasıdır. Çoğunlukla ince ve orta kalibre ürün vardı. Ayrıca, Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz, distribütörün de yetersizliği, satışlarımızın düşmesine yol açtı."

Asa; Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa, Lüksemburg ve Avusturya'daki satışları, bu ülkelerdeki 12 bayi kanalıyla yapmak istediklerini sözlerine ekledi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?