Türk Kirazı ve limonu Japonya yollarında

UYMSİB, Salih Çalı, Fusao Kawakami, Nobuhihe Hosokawa,

GIDA-TARIM 13.11.2012, 17:56 18.11.2012, 16:57
Türk Kirazı ve limonu Japonya yollarında
 Türk kirazı için Türkiye’de bazı temaslarda bulunacak olan Japon heyet, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı’yı makamında ziyaret etti.
 
Japonya Fumigasyon Derneği Teknik Danışmanı Fusao Kawakami ile Japonya Taze Ürünler İthalat ve Güvenlik Derneği Yönetim Müdürü Nobuhihe Hosokawa’yı ağırlayan Salih Çalı, Japonya’ya kiraz ihraç etmek için 2003 yılından beri çalışma yürütüldüğünü belirterek, Türk kirazının Japonya pazarında yer alması gerektiğini söyledi. Türk kirazı hakkında bilgiler veren Salih Çalı, kirazla ilgili yanlış bir düşüncenin varlığından bahsederek, “Elma iç kurdu ve Akdeniz meyve sineği denilen zararlılar Türkiye’de kirazın konukçusu değil ve risk olduğundan bahsediliyor; ancak böyle bir durum çok çok zor. Buna rağmen;  Japon Tarım Bakanlığı’nın isteği doğrultusunda üç araştırma enstitüsünde 8-10 senedir çalışmalar yapılıyor ve daha fazla zaman kaybı olmadan Japonya’ya kiraz ihraç izni alınması gerekiyor ki Japon halkı da Türk kirazından mahrum kalmasın” diye konuştu.
 
LİMON DA BEKLİYOR
 
Limonla ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini açıklayan Çalı, “Japonya’ya greyfurt ihraç iznini 2010 Ağustos ayında aldık. Bu sevindirici ve 2 senedir Türkiye’den Japonya’ya greyfurt ihracatı yapılıyor. Benzer şekilde limonda da ‘Akdeniz meyve sineği’ yönünden çalışmalar yapıldı ve olumlu sonuçlar alındı. Limonun da daha fazla beklemeden Japonya’ya ihraç izninin verilmesi gerekiyor” dedi.
 
“KİRAZDAN SONRA BURSA SİYAH İNCİRİ SIRADA”
 
Türkiye’nin tarım ve ihracatı hakkında heyete bilgiler de aktaran Salih Çalı, Türkiye’de iklim çeşitliliği sebebiyle tropik meyveler hariç her çeşit meyvenin yetiştiğini söyledi. Türk tarım sektörünün toplam nüfusun yaklaşık yüzde 30’unu istihdam ettiğini açıklayan Çalı, “Türkiye, taze meyve-sebze üretiminde dünya dördüncüsüdür. Kiraz üretiminde ve birçok meyve sebzede ise en büyük üreticilerin başında gelmektedir” şeklinde konuştu. UYMSİB‘in en çok ihracat yaptığı ürünlerini Japon konuklar ile paylaşan Salih Çalı, “Kiraz, siyah incir, zeytin, nar, şeftali, ayva, üzüm, armut, biber, pırasa, kabak ve bunun gibi birçok kalemden oluşan ihracat ürünlerimizde ilk sırada kiraz yer alıyor. İkinci sırada ise Bursa siyah inciri yer alıyor. Umarım Japonya’ya kirazdan sonra Bursa siyah incirini de ihraç ederiz” ifadelerini kullandı.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?