Yenişehir’in yıldızı Biber olacak

Yenişehir’in biberini daha fazla ülkeye ihraç etmek istiyoruz.

GIDA-TARIM 20.09.2012, 22:06 20.09.2012, 22:12
 Yenişehir’in yıldızı Biber olacak
Bursa Valiliği tarafından düzenlenen “Yenişehir’in Yıldızı Biber” konulu panel Bursa’nın Yenişehir ilçesinde gerçekleştirildi. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı ve UYMSİB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Şahingöz’ün yanı sıra Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil ile Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Kurt’un birer konuşma yaptığı panelde, Yenişehir’de üretilen biberin geleceği masaya yatırıldı.
 
UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı panelde yaptığı konuşmada, ihracatta yaşanan sorunlarla ilgili alınan tedbirleri anlatırken, Bursa Valisi Şahabettin Harput’a da katkılarından dolayı teşekkür etti. 2011 yılında Türkiye genelinde 2 milyon ton biber üretildiğini ve bu rakamın 133 bin tonunun Bursa’ya ait olduğunu hatırlatan Çalı, “Yenişehir’de 2011 yılında 20 bin ton biber ihraç edilmiştir. Yenişehir biber acısından çok önemli bir ilçemiz. Burada üretilen biberlerin yaklaşık %20’si ile ihracat yapılıyor” dedi.
 
Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, biber ihracatında ilk sırayı sivri biberin aldığını belirtirken,  dolmalık biber ve salçalık biberin en çok ihraç edilen biber çeşitleri olduğunu söyledi. Çalı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
 
“2011 yılında 49 ülkeye biber ihracatı gerçekleştirdik. En çok ihracat yapılan ülke Almanya oldu. Avrupa Birliği’nin (AB) getirdiği zorunluluk kapsamında, ihraç edilen biberin  %10’una zorunlu olarak analiz yapılıyor. Bu analiz zorunluluklarının kaldırılması için çalışıyoruz.”
 
“Yenişehir’in Yıldızı Biber” konulu panelde panelist olarak konuşma yapan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Onkel LTD. ŞTİ. sahibi Mahmut Şahingöz ise, biberi ön plana çıkarmak için el ele verip mücadele etmek gerektiğini vurguladı. Şahingöz, ihracatta yaşanılan en büyük sorunun ilaç kalıntısı olduğuna dikkat çekerek, “Biberimizi ihraç ederken karşılaştığımız en büyük sıkıntılardan birisi olan biberdeki ilaç kalıntısı riskini asgariye indirmek zorundayız” dedi. Üreticilerin alın terinin paraya çevrilmesi gerektiğinin üstünde duran  Şahingöz, “Üreticilerimiz zor şartlar altında ürünlerini yetiştiriyorlar. Fakat ne yazık ki tam anlamıyla emeklerinin karşılığını alamıyorlar” ifadelerini kullandı.
 
YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI CİNGİL: BOĞAZKÖY BARAJI ÇİFTÇİYİ RAHATLACAK
 
Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, Boğazköy Barajı’nın tam anlamıyla devreye girmesi ile çiftçilerin rahatlayacağını belirtti. Cingil, “Tarımda belgeli çalışmak zorundayız. Bugün Ziraat Odalarımız bünyesinde kullanılan ‘Çiftçi Kayıt Sistemi’ gibi yaptığımız işler belgeli ve kayıtlı olursa, sıkıntı yaşandığında bizler de tahsilât konusunda üreticiye yardımcı olabilelim” diye konuştu.
 
Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Kurt ise, “Bugün dünya genelinde biberin anavatanı Amerika olarak bilinir. Dünyada en iyi tütün Makedonya’dadıryetişir; fakat en iyi biber de Yenişehir’de yetişiyor” dedi. Kalitesi nedeniyle, bugün 49 ülkeye ihracat yapıldığını hatırlatan Kurt, “Türkiye’nin en ücra köşelerinde bile adının hakkını veren biber, Yenişehir biberidir” şeklinde konuştu.
 
Panelin sonunda ONKEL üretim ve paketleme tesislerinin bulunduğu bölgede tarla ziyareti gerçekleştirildi.
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?