banner11

Bursa Hava Yolları için iyi niyet protokolü imzalandı

Bursa Hava Yolları şirketinin kurulması için Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Arap Birliği Turizm Teşkilatı arasında iyi niyet protokolü imzalandı.

LOJİSTİK 07.11.2012, 21:32 07.11.2012, 20:34
Bursa Hava Yolları için iyi niyet protokolü imzalandı
 Bursa Hava Yolları şirketinin kurulması için Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Arap Birliği Turizm Teşkilatı arasında iyi niyet protokolü imzalandı.

Heykel'deki tarihi Valilik binasında düzenlenen protokol imza törenine Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Arap Birliği Turizm Teşkilatı Başkanı Dr. Bandar Bin Fahd Al-Fehaid katıldı.

Törende konuşan Vali Şahabettin Harput, “Bursa’nın bugüne kadar rüyası olan ‘Bursa Hava Yolları'nın kurulması konusunda Valilik, Büyükşehir Belediyesi, BTSO ve Arap Birliği Turizm Teşkilatı arasında bir süredir devam eden görüşmeler nihayet sona erdi. Bu günde ortak mutabakat metnini imzalıyoruz.” dedi.

İmzalanan protokole göre, Bursa Hava Yolları şirketinin kurulması konusunun tam bir mutabakatla, protokole bağlanacağını ifade eden Vali Harput, ''Protokolün içerisinde yer alan maddelerden önemli bir madde, bir iyi niyetle bu şirketin kurulmasını müteakip şirketin şartlarının, faaliyetlerinin ve diğer teknik hususların bir ay içinde taraflar arasında görüşülerek kesinleştirilmesi ve akabinde şirket kuruluşunun resmiyete dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Bugün burada iyi niyet protokolü çerçevesinde bu işin tahakkuku için yola çıktığımızın bir göstergesi olarak bu işbirliği protokolüne imza atıyoruz. Hem Bursa, hem de Arap Birliği Turizm Teşkilatı için hayırlı olmasını diliyoruz.'' şeklinde konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, yaklaşık iki yıldır sürdürülen çalışmanın sonunda iyi niyet sözleşmesini imzalamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, ''İnşallah hedefimiz, en kısa zamanda bu çalışmaların sürdürülerek nihayete eriştirilmesi ve hem Bursamız açısından hem de ülkemiz açısından, Arap dünyası açısından güzel bir hizmetin bir an önce başlaması. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyoruz.'' dedi.

127 BİN ARAP TURİST AİLESİ BURSA’DA KONAKLADI

Arap Birliği Turizm Teşkilatı Başkanı Dr. Bandar Bin Fahd Al-Fehaid de turizm taşımacılığı noktasında Bursa Hava Yolları'nın kurulmasıyla ilgili bir protokolün hazırlığı içinde olduklarını belirtti.

Bursa’nın turizm açısından çok önemli ve ilk sırada gelen şehirlerden biri olduğuna dikkati çeken Dr. Bandar Bin Fahd Al-Fehaid, şöyle devam etti: ''Bursa, Arap ülkeleri için özellikle çok önemli bir turizm kenti. Arap ve Türk işbirliğinin göstergesi olarak ilk buluşmaya imza koymuş, ev sahipliği yapmış bir şehir ve geçen ay, bu yılın içerisinde Nisan ayında yapılan o büyük buluşmanın en önemli meyvelerinden bir tanesi de bugün imza koyacağımız bu protokoldür. Biz Arap tarafı olarak, kurulmakta olan hava yollarına her türlü desteği ve yardımı göstereceğimizi söylüyoruz. Kurulacak şirket hiç şüphesiz ki Bursa için önemli bir turizm getirisi olacak ve turizmi burada hareketlendirecektir.” şeklide görüşlerini paylaştı.

Çok yakın bir tarih içinde 127 bin Arap turist ailesinin Bursa’ya gelip konakladığı bilgisin veren Dr. Bandar Bin Fahd Al-Fehaid, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabii ki buna katkı koyanlar başta Türkiye Cumhuriyeti devletinin hükümetidir, Kültür ve Turizm Bakanı'dır, Bursa Büyükşehir Belediyesi'dir ve burada bu konuyla ilgili olan herkesin bu konuda katkısı söz konusudur. Düşünün ki, hayal edin ki burada bir hava yolu olduğu zaman bu sayı onlarca kat artacaktır. Sonuç olarak Allah'ın izniyle, bereketiyle yürüyelim.''

Arap ülkeleriyle Türkiye arasında çok önemli bağlantılar, kardeşlik bağları, tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu altını çizen Al-Fehaid şunları söyledi: ''Burada gizli bir virüs var gibi. Buraya gelen insan bu virüsü kapıyor ve bir türlü buradan, Bursa’dan çıkamaz hale geliyor. Mesela biz de değerli bir dostumuz, Lübnan'dan yatırımcı bir arkadaşımız geldi ve gelir gelmez burada ev alıp yerleşmeyi düşündü. Tabii ki başka diğer yatırımcılar, Arap yatırımcılar bunun yanında, gelip yerleşmeyi düşünen daha var. Bu vilayetin, valiliğin, halkının iyiliği, güzelliği onların tabii başında gelen Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanı, değerli valiliğin değerli üyeleri, ihlaslı duruşları, iyi niyetleri, gelen misafirleri kucaklıyor ve onların buraya daha fazla ilgi göstermesine ve burada kalmalarını sağlıyor.” 

Bursa Hava Yolları konusunda herkese başarılar dileyen Dr. Bandar Bin Fahd Al-Fehaid konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her türlü ilerlemeyi, gelişmeyi inşallah Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gölgesinde her türlü gelişmeyi ve ilerlemeyi tahakkuk edersiniz. Tabii ki burada Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızı, kardeşimizi de unutmayalım. Onlar ve sizlerle birlikte önce Bursa’da ve Türkiye'nin diğer illerinde her türlü gelişmeye destek olacağız.'' 

Konuşmaların ardından taraflar arasında iyi niyet protokolünü imzaladı. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
16°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?