banner11

Bursa'da tramvay çalışmaları gece de sürüyor

Bursa'da, Heykel-Garaj tramvay hattının kısa sürede tamamlanması amacıyla çalışmalar gece gündüz sürdürülüyor.

LOJİSTİK 17.10.2012, 21:55 17.10.2012, 20:58
Bursa'da tramvay çalışmaları gece de sürüyor
 Bursa'da, Heykel-Garaj tramvay hattının kısa sürede tamamlanması amacıyla çalışmalar gece gündüz sürdürülüyor. Darmstadt Caddesi’nde tamamlanma aşamasına gelen çalışmaları gece yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Stadyum Caddesi’ndeki çalışmalarda aksaklıkların tespit edildiğini, bundan sonra çalışmaların çok daha hızlı ilerleyeceğini söyledi.

        Bursa’da ulaşımı kesintisiz ve konforlu hale getirmek amacıyla ulaşım yatırımlarının büyük bir bölümünü raylı sistemlere ayıran Büyükşehir Belediyesi, Bursaray Görükle ve Emek hatlarının ardından Kestel hattında çalışmalara hız verdi. Diğer taraftan Heykel- Garaj hattı ile tramvayı kent merkezi ile buluşturmayı hedefliyor. Temeli Ağustos ayında atılan ve Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad Caddesi güzergahını kapsayan hattın Stadyum Caddesi üzerindeki bölümünde ray döşeme işlemleri tamamlandı. Ekipler çalışmaların bir an önce tamamlanması amacıyla gece gündüz çalışırken, Darmstadt Caddesi’ndeki çalışmaları da tamamlanma aşamasına getirdi. Bu caddede ray döşeme işlemleri tamamlanarak, gece raylar arasına beton dökme çalışmaları yapıldı.

        "MAYIS AYINDA BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

        Darmstadt Caddesi’nde gece boyu süren çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy ile yüklenici İspanyol firmanın yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Stadyum Caddesi’nde başlayan çalışmalar sırasında eksiklik ve aksaklıkların tespit edildiğini ve bundan sonra çalışmaların çok daha hızlı ilerleyeceğini belirten Başkan Altepe, Darmstadt Caddesi’ndeki çalışmaların da birkaç gün içinde tamamlanacağını vurguladı.

        Tek hedeflerinin çalışmaları kısa zamanda bitirip, vatandaşların mağdur olmamasını sağlamak olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bunun için yüklenici firma gece de çalışmalarını sürdürüyor. Buradan sonra İnönü ve Ulu Cadde'de çalışmalar başlayacak. Mayıs sonuna kadar tüm hattı bitirmeyi planlıyoruz. Daha sonra T1 hattının Yalova yolu, Yıldırım, Çekirge gibi bağlantılarıyla ilgili çalışmaları başlatacağız. Böylelikle kent merkezimiz, kokusuz, gürültüsüz, kesintisiz ve konforlu ulaşımla tanışmış olacak.” dedi.

        HEYKEL-GARAJ TRAMVAY HATTI

        Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad caddesi güzergahı boyunca 13 istasyon yer alacak. Bir atölye binası, 2 depo yolu, 2 atölye yolu, 15 makas, bir kruvazman, 3 trafo binası imalatı gerçekleştirilecek. Ayrıca Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı ile kesişen bölgede özel raylı sistem çalışması yapılacak. 

        Acil durumlar için uygun yerlere 4 adet cep hatları projelendirildi. Proje kapsamında kazı-dolgu ve altyapı drenaj sistemlerinin oluşturulması, ray döşenmesi, istasyonların inşası, kataner sistemi mevcut trafik sinyalizasyonuyla uyumlu sinyalizasyon sistemleri ve scada sistemlerinin yapılması ile tramvay araçlarının bakım-onarımı için atölye binası yapılacak.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?