banner11

İskenderun Limanı resmen Limak'ın

36 yıl süreyle işletme hakkını devraldı.

LOJİSTİK 29.04.2012, 08:23 29.04.2012, 17:47
İskenderun Limanı resmen Limak'ın

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, işadamlarına seslenerek yatırım yapmalarını istedi. Yıldırım “Cömert olun, elinizi korkak alıştırmayın.” dedi.

 
Limak tarafından 36 yıl süreli işletme hakkı devralınan İskenderun Limanı’nı Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ziyaret etti.
 
Ziyarette ev sahipliğini Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir yaptı.  Nihat Özdemir, “İskenderun Limanı'mızı yerinde görme nezaketini gösteren değerli bakanlarımıza müteşekkiriz. Türkiye ve bölge için çok önemli gördüğümüz bu denli büyük bir yatırım, ancak devletle özel sektörün birbirini cesaretlendirmesi, desteklemesiyle hayat bulabilir, anlam kazanır. Biz bu desteği görmekten çok büyük onur duyuyoruz.” dedi.
 
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, limanın doğal coğrafik yapısı gereği,  başta Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay, Osmaniye, Adana, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve diğer doğu ve güneydoğu illeri olmak üzere Türkiye’nin; Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu havzasında bulunan sanayi ve ticaret merkezlerine hizmet için en uygun konumda bulunduğunu söyledi.
    
Nihat Özdemir, Limak Yatırım’ın en önemli projelerinden biri olan İskenderun Limanı’nın Irak ve Suriye gibi komşularımızla transit ticaret için önemli bir aktarma noktasında bulunduğunu ifade etti.  Limanın geniş bir hinterlanda daha fazla tercih edilir hale gelmesi için rıhtım ve arka saha altyapı çalışmalarının yanı sıra modern ekipman yatırımları da yapacaklarını söyleyen Özdemir, ilk etapta 1.3 milyon TEU’luk konteynır yatırımı yapacaklarını ve ilerleyen aşamalarda 3 milyon TEU’ya ulaşacaklarını belirtti.
 
Özdemir, “Bir yandan da demiryolları düzenlemeleri ve modern depolama hizmetleri için gerekli projelendirme çalışmalarını sürdürüyoruz.” dedi. 5 yıl içinde İskenderun Limanı’na 250 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyleyen Nihat Özdemir, bölge için yaratılacak olan ekonomik gücün istihdamla birleşmesiyle, çok önemli bir yatırımın ortaya çıkacağını kaydetti.  İlk etap yatırımları sonucu limanda doğrudan 250, dolaylı olarak bin kişinin çalışacağını belirten Özdemir, ileriki aşamada bu rakamın doğrudan bin, dolaylı olarak da 4 bin kişinin istihdamı olarak artacağını ifade etti.
 
Limak Holding olarak dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, yeni girişim alanlarını değerlendirme noktasında heyecan taşıdıklarını vurgulayan Özdemir şöyle devam etti: “Limanın bir kısmını konteyner limanı haline getireceğiz. Bu konuda yatırımlara başladık. Liman için 3 kademeli yatırım planımız var. Dünya ticaret hacmindeki artışı ve bu ticaretin önemli bir bölümünün deniz yolu ile gerçekleştiğini gözlemlemekteyiz. Bunun yanı sıra yüklerin taşımalık ile taşınma trendinin önemli bir ivme kazandığı görülmektedir.” 
 
2023 yılında Türkiye'nin ihracat hacminin 500 milyar dolar olmasının hedeflendiğini ve bu ihracatın büyük ölçüde limanlardan yapılacağını söyleyen Özdemir, bu ihracata katkıda bulunmak için ulaştırma altyapısının da desteklenmesi gerektiğini belirtti.  Nihat Özdemir bu bağlamda bölgenin ihracat merkezi Gaziantep ile İskenderun arası mesafeyi yaklaşık 80 km kısaltarak Türk ihracatçısına rekabet avantajı sağlayacak Hassa - Dörtyol tünel projesinin bir an önce gerçekleştirilmesinin de önemini vurguladı.
 
Bu proje için 6 büyük bankadan toplam 425 milyon dolarlık kredi temin ettiklerini söyleyen Özdemir, “Kredinin toplam vadesi 13.5 yıl, geri ödemesiz dönem ise 4 yıl olacak. Bu kredi Özelleştirme İdaresi’ne işletme devir bedeli ödemesinde,  limanın kapasite artırımı ve iyileştirme yatırımları için kullanılacak.” diye konuştu.
 
Nihat Özdemir, Limak Yatırım olarak yeni dönemde yeni hedeflere ulaşmak için, faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerde dengeli ve sürdürülebilir büyüme ilkesi çerçevesinde ilerlemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi. 
 
İskenderun Limanı'nın çok kısa süre içerisinde hareketlendiğini görmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Bakan Yıldırım “Sektörelle kamu arasındaki farkı burada görebilirsiniz. Kamuda işler uzun sürer ancak özel sektör karar verir parasını ayarlar ve uygular.” dedi.
 
 
 
Hükümet olarak yol açan bir iktidar almaya çalıştıklarını aktaran Bakan Yıldırım, “Katkılarımız aldıklarımızdan çok daha fazla dolayısı ile verdiğimiz her kuruş her kaynak faize değil dönüşü olmayan bir yere değil ekonomiye büyümeye refaha Türkiye Cumhuriyeti’nin  2023 hedeflerine konulan bir yoldur tuğladır. Onun için cömert olun elinizi korkak alıştırmayın verin, fazlasıyla döner. Yeni işyerleri yolların etrafında yapılıyor. Yol olmayan yerde fabrika hastane kurulduğunu gördünüz mü? Yollar ekonominin hayat damatları gibidir. İnsan da  atardamar toplar damar neyse yollarda aynıdır. Yol yapmaya milletin yolunu açmaya devam edeceğiz. Kararımız budur. Yol açan bir iktidar olacağız yolları tıkayan bir iktidar olmayacağız” dedi.
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise geçmişte yatırım yapılamayışının ana nedenini kaynak yetersizliğinden değil bakış açısından kaynaklandığını söyledi. Maliye Bakanlığı olarak ellerinden geldiğince vergiyi tabana yayarak vergi oranlarını arttırmadan iş alemi üzerindeki vergi yükünü aşağı çekerek memleketin önünü açmaya kararlı olduklarını söyledi.
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin de ziyarette yaptığı konuşmada yıllarca atıl kalan limanın hareketlendiğini görmenin kendilerini ümitlendirdiğini söyledi.
 
Yapılan konuşmaların ardından Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Bakan Ergin, Yıldırım ve Şahin’e limanda yapılmaya başlanan yatırımları yerinde göstererek bilgi verdi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?