banner11

Çevre dostu OSB ve firmalara ödül

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği duyarlı kurumları ödüllendirdi.

OTOMOTİV 02.05.2012, 16:12 20.05.2012, 17:16
Çevre dostu OSB ve firmalara ödül

 Bursa’da ruhsatsız ve arıtmasız çalışarak zehirli atıklarını doğaya bırakan firmalara kapatma cezaları uygulanırken, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından çevreye duyarlı firmalar ve kurumlar ödüllendirildi.

Bu dönem radikal bir tutum izleyerek çevre hassasiyetini ön plana çıkaran Büyükşehir Belediyesi, özellikle ruhsatsız ve arıtmasız çalışarak zehirli atıklarını doğaya bırakan firmalara yönelik yaptırımlarını kararlılıkla uygularken, diğer taraftan bu alanda örnek bir çalışma sergileyen firmaları ödüllendirmeyi de ihmal etmiyor. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin de başkanlığını üstlenen Büyükşehir Belediyesi, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlarken, çevreye saygılı yatırımları ön planda tutan 4 firma ile arıtma tesislerine önemli büyük yatırımlar yapan 3 organize sanayi bölgesini ‘Çevreci Tesis’ ödülüne layık gördü. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu tarafından ödüle layık görülen firmalar, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende ödüllerini Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldı.
ÇEVREYE SAYGI İNSANLIK GÖREVİ

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çevrenin en kutsal değerlerden biri olduğunu, sağlıklı bir çevre bırakmanın hem gelecek kuşaklar hem de insanlık adına önemli bir görev olduğunu söyledi. Marmara Bölgesi’nin çevre açısından en hassas bölgelerden biri olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, 25 milyonu bulan nüfus ve Türkiye ekonomisinin yüzde 60’ını oluşturan bölgedeki sanayi kuruluşlarının ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını ancak bunun yanında çevre açısından da önemli bir tehdit unsuru olduğunu kaydetti. Marmara ve Karadeniz’deki kirliliğinin gün geçtikçe arttığını ve bu kirliliğin yüzde 90’ının karasal kaynaklı olduğunu ifade eden Başkan Altepe, balık türü sayısının Karadeniz’de yarıya, Marmara’da ise 10’da 1’e kadar düşmesinin tehlikenin boyutlarını en iyi şekilde gösterdiğini ifade etti. Milyonlarca metreküp suyu kirletmek için 1-2 litre atığın yeterli olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu kadar kolay kirlettiğimiz çevreyi temizlemek hiç de kolay değil. Ancak yapılan olumlu çalışmaları da unutmamalı. Düne kadar hiç balığın yaşamadığı İzmit Körfezi’nde yeniden hayat başladı. Yanından geçerken burnunuzu kapattığınız Haliç’te şimdi balıklar yaşıyor, insanlar denize giriyor” dedi.
58 FİRMA KAPATILDI

Çevre kirliliğinin önüne geçme konusunda Bursa’nın örnek bir kent olması için bu dönem radikal tedbirler aldıklarını ve bu konudaki yasaları kararlılıkla uyguladıklarını belirten Başkan Altepe, son 2 yılda atıklarını arıtmadan doğaya bırakan 58 firmanın kapatıldığını söyledi. Bunun yanında 10’larca dosyanın da Cumhuriyet Savcılığı’nda karar aşamasında olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bu işletmeler arıtma kullanmadıkları için bir taraftan doğayı ve yer altı sularımızı kirletirken, diğer taraftan da haksız rekabete yol açıyor. Arıtma tesislerini için büyük yatırım yapan firmaların üretim maliyetleri yükselirken, arıtmasız çalışan firmalar ise daha ucuza üretim yapıp, haksız bir kazanç sağlıyor. Bu tabloyu ortadan kaldırmak amacıyla başlattığımız mücadele sürerken, diğer taraftan da örnek yatırımlarıyla çevreye saygılı olan firmaları teşvik etmek için ödüllendirme sistemi başlattı. Pilot olarak Bursa’da başlattığımız bu uygulamayı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından tüm ülkede yaygınlaştıracağız. Çevreye duyarlı firmalarımızı ön plana çıkarıp, herkesi bu yönde teşvik edeceğiz. Birliğimiz Danışma Kurulu üyeleri tarafından yapılan incelemede ödüle layık görülen tüm firmaları kutluyorum” diye konuştu.
PRESTİJLİ ÖDÜL
Başkan Altepe, ‘Çevreci Tesis Ödülü’ne layık görülen Özdilek Ev Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin ödülünü firmanın Genel Müdürü Sertaç Önal’a verdi. Önal, böylesi prestijli bir ödülü almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Çevremizi en güzel şekilde gelecek kuşaklara emanet etmek boynumuzun borcu” dedi. Saydam Tekstil’in ödülünü alan Üretim Müdürü Faruk Evcioğlu, çevreyi bir maliyet olarak değil, emanet olarak gördüklerini ve yatırımlarını bu yönde yaptıklarını söyledi. Delphi Otomotiv A.Ş. Bakım Müdürü Barış Kütahya ise, çevreye saygıyı bir bayrak yarışı olarak gördüklerini ve bayrağı en iyi şekilde taşımaya çalıştıklarını kaydetti. Karsan Otomotiv A.Ş. Satın Alma Müdürü Durmuş Büyüktuncel, Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ilk firma olduklarını belirterek, “İnşallah yerli otomobili üreten ilk firma da biz olacağız” dedi.
En çevreci OSB ödülüne layık görülen Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin ödülünü Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur, Başkan Altepe’nin elinden aldı. Uğur, çevre yatırımlarının bundan sonra da devam edeceğini ifade etti. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin ödülünü alan Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman da içme suyu kalitesinde su bırakmak için yatırımlarının hızla sürdüğünü vurguladı. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Necip Bezmez, “Bu ödülle sorumluluğumuz bir kat daha arttı. Çevre yatırımlarımız bundan sonda da sürecek” dedi.
Ödül töreninin sonunda Başkan Altepe, ödül alan firmalar ve töreni izlemeye gelen küçük izciler hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?