banner11

Otomotiv Test Merkezi Bursa’ya yakışır.

BUGÜMDER Başkanı Orhan Kattaş: test merkezi Bursa’da kurulmalı.

OTOMOTİV 18.09.2012, 21:46 18.09.2012, 20:47
Otomotiv Test Merkezi Bursa’ya yakışır.
Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kattaş, Türkiye’deki otomotiv üretiminin tamamının bölgemiz havzasında yapıldığını vurgulayarak, otomotiv sektörünün önemli bir ihtiyacı olan otomobil test merkezinin Bursa’ya yakışacağını belirtti.
Otomotiv sektörünün testlerini yurtdışında yapmak zorunda olduğu, bunun maliyetinin proje bazında yaklaşık15 milyon Euro civarında olduğuna dikkat çeken Kattaş, Bursa’nın en uygun konumda olduğunu ifade etti. Test merkezi için 3 bin dönümlük bir araziye ihtiyaç olduğunu söyleyen Kattaş gerekli teknik şartlara sahip arazinin, 300 bin dönüm genişliğindeki TİGEM'de mevcut olduğunu ve proje için bu alanın fazlasıyla yeterli olacağını belirtti.
 
PROJENİN MALİYETİ 120 MİLYON EURO
 
Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kattaş, otomotiv test merkezi gibi önemli bir yatırımın Bursa'ya kazandırılması için sivil toplum örgütü olarak kamu kurum ve kuruluşları ile bir bütün halinde hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.
Kattaş, “Bursa gibi otomotiv üretiminin olduğu bir ilde test merkezi olması kadar doğal birşey olamaz. Araçlar Bursa ve çevre havzasında üretilirken alternatif olarak konuşulan Antalya’nın bu proje için Bursa’dan daha uygun olacağı söylenemez” ifadesinde bulundu.
 
Test merkezinin Türkiye’de olmasının ülke menfaatleri açısından çok önemli olduğunu hatırlatan Orhan Kattaş, en mantıklı seçeneğin ise Bursa olduğunu açıkladı.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?