banner11

Tataristanlı işadamları Bursa çıkarması yaptı

Tataristanlı işadamları Bursa’da işbirliği olanakları araştırıyor.

OTOMOTİV 05.10.2012, 23:00 05.10.2012, 22:01
Tataristanlı işadamları Bursa çıkarması yaptı
Tataristanlı işadamları Martur, Coşkunöz Holding ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaret etti.
Bursa, T.C. Ekonomi Bakanlığı Koordinatörlüğü ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde düzenlenen Türkiye- Tataristan Otomotiv, Ticaret ve Yatırım İşbirliği Forumu kapsamında Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Tataristanlı işadamlarına ev sahipliği yapıyor.
 
Yoğun bir program dâhilinde Bursa’ya gelen işadamlarının ilk durağı Martur oldu. 2010 yılında Sanayi Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkezi olarak tescil edilen Martur’un Koltuk Direktörü Tamer Gallevci, işadamlarına Martur’un kuruluşundan bugüne dek sürdürdüğü faaliyetlerinden bahsetti ve Gallevci, Ford ticari araç koltuk üretimi için  Gölcük’te fabrika kurma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
 
Martur İş Geliştirmeden Sorumlu Direktör Efe Karaismailoğlu ise Tataristan’a fabrika kurmakla ilgili araştırmaların ve çalışmaların devam etmekte olduğunu söyledi. Tataristanlı iş adamlarına fabrikayı gezdiren Karaismailoğlu, “Rusya ve Tataristanbizim için önemli bir pazar. Biz de oraya yerleşerek iskelet ve koltuk üreten bir fabrika kurma amacındayız. dedi.
 
FORD’UN YENİ PARÇALARI TATARİSTAN’DA ÜRETİLECEK
 
Gezilerine hız kesmeden devam eden iş adamlarının bir sonraki durağı ise Coşkunöz Holding oldu. Tataristanlı işadamları Coşkunöz Holding Genel Koordinatörü Cenk Yöney, Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Oya Coşkunöz Yöney ve Metal Form AŞ Genel Müdürü Şükrü Tetik eşliğinde fabrikayı gezdiler. Fabrika gezisinden sonra tören alanına geçen ziyaretçiler, Coşkunöz Holding’in 1954’ten bu yana süren yolculuğunu konu alan filmi izlediler. Törende bir konuşma yapan Coşkunöz Metal Form AŞ Genel Müdürü Şükrü Tetik, Coşkunöz Grubu’nun ilklere imza atma özelliği ile liderliğine vurgu yaptı. 1980’li yıllardan beri yurt dışına yaptıkları ihracatın ileri adımı olarak şimdi de ilk yurt dışı yatırımlarını Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nde gerçekleştireceklerini söyledi. Tetik, 2000 kişilik kadrosu ile 100 bin metrekarelik kapalı alanda ana otomotiv üreticilerinin ihtiyacını karşılayan lider Coşkunöz’ün yenilikçi yaklaşımlarından da bahsetti. Şükrü Tetik, 2004 yılından beri uyguladıkları Yalın Üretim sistemi hakkında da bilgi verdi. Seri üretim söz konusu olduğunda  pres, kalıp ve kaynak makinası üretme yeteneğine sahip tek firma olduklarının altını çizen Tetik, Tataristan’daki yatırımın ana girdilerini de kendilerinin üreteceğini vurguladı.Coşkunöz Metal Form olarak diğer yan sanayi kuruluşlarına örnek olma sorumluluğu taşıdıklarının altını çizen Tetik,  2014’ün başından itibaren Tataristan’da Ford’a üretim yapacaklarını açıkladı.
 
İHTİYACA YÖNELİK EĞİTİM
 
Ziyaret programı kapsamında 2010 yılında eğitim- öğretime başlayarak otomotiv sektörüne nitelikli eleman yetiştiren Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni de ziyaret eden Tataristanlı işadamları okulun atölyelerini ve sınıflarını gezdiler. Okul Müdürü Uğur Nikbay, Tataristanlı işadamlarını ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getirirken, okulda verilen eğitimin içeriğine otomotiv sektöründe araştırma yapılarak karar verildiğini belirtti. 
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-10°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?