Yerli otomotiv matematiğinin iyi yapılması gerekir

Ford Otosan Gn. Md. Yenigün : Hesaplar iyi yapılmalı.

OTOMOTİV 30.04.2012, 22:35 20.05.2012, 17:17
Yerli otomotiv matematiğinin iyi yapılması gerekir

 Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yerli otomobil için matematiğin iyi yapılması gerektiğini söyledi.

 
Saha Operasyon Koordinatörü Özgür Yücetürk ile birlikte Ford Edirne Bayisi Tuzcular Plaza’yı ziyaret eden Yenigün, her Türk vatandaşı gibi yerli otomobilin kendisinin de rüyası olduğunu kaydetti. Kurulu bir düzenin yer aldığı, ciddi bir yarışmanın olduğu otomotiv sektöründe yerli otomobil matematiğinin iyi yapılması gerektiğini söyleyen Yenigün, Türkiye’de bir yıl içerisinde 500’ü otomobil, 910 bin araç satıldığını ifade etti.
 
Yerli otomobilin herkesin rüyası olduğunu dile getiren Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün, şunları söyledi: "Bu işe gönül vermiş, sanayicisi, bayiisiyle bir yer markamız olsun istiyoruz. Bizim burada konumumuz ayaklarımızı çok sağlam basacağı ortamların yaratılmasını talep etmek. Direkt olarak devletten beklentiler şeklinde değil, ekonomimizin trendinin devam etmesi, piyasada yerli markaya ihtiyaç olması. Çok ciddi bir yarışmanın olduğu bir sektörden bahsediyoruz.
 
Çevreye bakınca nereye bir bayi kurulsa, hemen etrafına 4-5 bayi de plaza kuruyor. Dünya çapındaki markaları düşünün, araç ve pazarlama maliyetleri, bu kurulu düzene ilave edeceğimiz Türk markasını düşünün. Türkiye’de satışlara baktığınız 500’i otomobil 910 bin araç satılmış.
 
500 binin içerisinde Fiesta segmentli ufak arabalar, Focus segmentli orta arabalar, Mondeo segmentli arabalar, lüks markalar ve cipler yer alıyor. Bunları marka bazında tek modele indirdiğiniz zaman sattığımız adetler 30 ile 50 bin adet arasında. Bir marka bir segmentten bu kadar araba satıyor. Yeni bir marka yaratıp, otomobil üretmeye başladığınız zaman 350 bin adet üretmeniz lazım ki üretim tesisiniz bir anlam ifade etsin. Kocaeli fabrikamız 350 bin kapasiteli, Tofaş 400 bin, Renault 370 bin civarında. Bunları yaptığınızda satabilmeniz gerekiyor.
 
Bu konuda alt yapıda ayağımızın belli formatta çözülmesi lazım. Daha bu işlere girişmeden. Bu konuda gelişen zamanda konular iyice açıklığa kavuştuğunda, devlet teşvikleri, araçlarla ilgili bilgiler, satış sistemleri. O zaman daha net yorum yapacağız. Her Türk vatandaşı gibi bizimde içimden gelen yerli marka talebi var ama matematiği iyi yapmak önümüze iyi bakmak lazım."
 
Hükümetin teşvik paketini doğru olarak değerlendiren Haydar Yenigün, "Teşvik paketi açıklandığında çok doğru ve iyi niyetle hazırlanmış. Anadolu’da yatırım yapmak durumundaysanız çok inanılmaz bir teşvik. Türkiye’de şuana kadar çıkmamış bir teşvik. Bakanın verdiği bir örnek var, 5 milyon liralık bir yatırımı 6’ncı bölgeye yaparsanız, devlet size 5 milyon 750 bin lira geri iade ediyor. Bu anlamda teşvik çok doğru olarak ortaya çıktı. Otomobille ilgili net bir açıklama yok. Bu konuda biraz zaman geçmesi lazım." diye konuştu.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?