banner11

Artan kalp hastalıklarına dikkat

Dr. Erkan Avcı artan kalp ve damar hastalıklarına karşı uyardı.

SAĞLIK 17.09.2012, 22:57 17.09.2012, 22:01
Artan kalp hastalıklarına dikkat
Doruk Sağlık Grubu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan kalp ve damar hastalıklarına karşı uyardı. Avcı, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin gelişmiş ülkelerdeki tüm ölümlerin yarısını oluşturduğunu söyledi.  
 
Uzman Dr. Erkan Avcı ölüme neden olan kalp krizini şu şekilde tanımladı. “Kalbin kendisini besleyen damarlarda ani ve ilerleyici tıkanma ya da aşırı kasılma sonucu ortaya çıkan kalp krizinin damar sertliğinin en olumsuz tablosudur. Kalp dokusunun kendini yenileme olanağı yoktur. Bu nedenle baştan önlem almak gerekir.”
 
Belirtileri
 
Avcı, kalp krizinin, göğüs üzerinde baskı oluşturarak yarım saat kadar sürdüğünü ve aynı zamanda da kollar ile sırta yayılma gösterdiğini ifade etti.  Bazen de karın bölgesine yayılan ağrının mideyle ilgili rahatsızlık düşüncesi yaratabileceğini kaydeden Avcı, soğuk terleme, bulantı, kusma, aşırı halsizlik, bitkinlik, baygınlık hissi gibi belirtiler de gösterebileceğini vurguladı.
 
Risk faktörleri arasında sigara ilk sırada
 
Kalp krizi geçiren kişinin kesinlikle yürütülmeden doğrudan bir sağlık kurumuna sevkinin sağlanması gerektiği üzerinde duran Uzman Dr. Erkan Avcı, “Bu günkü şartlarda kriz riskini ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak bu riski en aza indirmek için yapılması gerekenler vardır. Bunları sıralamak gerekirse, ilk sırada sigarayı bırakmak yer alır. Hipertansiyonu ortadan kaldırmak, şeker hastalarının şeker düzeyi seviyelerini alta indirmek, aşırı kilolardan kurtulmak, düzenli fizik egzersizleri yapmak, kan yağlarının düşürülmesini sağlamaktır” dedi.   
 
Erkeklerde daha fazla görülüyor
 
Ölümlerin yarısının ani olmak üzere, kroner kalp hastalığından birçok kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Avcı, hastalığın erkeklerde daha fazla görüldüğüne dikkat çekti. Kadınlarda riskin daha çok menopoz sonrası arttığını kaydeden Avcı, kalp krizi görülme riskinin erkeklerde yüzde 30 kadınlarda ise yüzde 20 olduğuna dikkat çekti. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?