banner11

Bursa'nın sağlık turizmi Ankara'da vitrine çıktı

Son yıllarda sağlık turizmi alanında atağa geçen Bursa, Ankara’da gerçekleşen 5. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi’nde yerli ve yabancı sektör temsilcilerinden tam not aldı.

SAĞLIK 20.11.2012, 22:56 20.11.2012, 22:04
Bursa'nın sağlık turizmi Ankara'da vitrine çıktı
 Son yıllarda sağlık turizmi alanında atağa geçen Bursa, Ankara’da gerçekleşen 5. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi’nde yerli ve yabancı sektör temsilcilerinden tam not aldı.

Vali Şahabettin Harput, “Diliyoruz ki Bursa, her geçen gün daha çok zenginleşen sağlık turizmi potansiyeli ile sağlıklı yaşamın en doğru adresi olacaktır” dedi.

Geleneksel hale gelen 'Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi'nin 5. si Ankara ATO Congresium’da başladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın açılışını yaptığı kongrede Bursa ilgi odağı oldu. Vali Şahabettin Harput, kongrede yaptığı konuşmada, Bursa’nın medikal ve termal turizm alanındaki potansiyelini anlattı. Harput, dünyada yapılan tüm tedavi ve operasyonların Bursa’da gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, sağlık hizmetleri sunumunun kaliteli, hızlı ve ileri teknolojiye sahip cihazlarla yapıldığını vurguladı. 

Bursa'da mevcut 35 hastane, 1 tıp fakültesi ve 1 askeri hastanenin yanı sıra, 13 yeni hastanenin daha planlandığını belirten Harput, bin 500 yataklı ve 4 ayrı hastaneden oluşacak yeni bir entegre sağlık kampüsünün daha inşa edileceğini bildirdi.

Vali Harput, Bursa genelinde 3 hastanenin uluslararası JCI Akreditasyon belgesine sahip olduğunu belirterek, “Organ nakli ve büyük ameliyatlar dahil, teşhis ve tedavi hizmetlerinde dünyanın en modern teknolojik donanımının kentimizde kullanılıyor olması, nitelikli sağlık personeli ve üst düzey fiziki koşullar medikal turizm alanında ilimizi dünya kenti haline getiriyor.” diye konuştu.

17 BİNİ AŞKIN YATAK KAPASİTESİ


Vali Şahabettin Harput, Bursa’nın termal turizm potanisyeli hakkında da; 17 bin 614 yatak kapasitesi ile 193 tesisin hizmet verdiğini, bin 413 yatak kapasitesine 15 tesisin de kapılarını açmak üzere olduğunu söyledi. 

Yüksek kalite ve debiye sahip mevcut termal su kaynaklarının önemine dikkat çeken Harput, Dağyenice, Oylat, Tümbüldek, Çekirge-Kükürtlü termal alanlarının potansiyeli hakkında bilgiler verdi.

VİZYON PROJE DAĞYENİCE

Vali Harput, özellikle Dağyenice Termal Turizm Bölgesi adıyla yürütülmekte olan projenin ülke genelinde vizyon proje olacağını ifade etti.

Harput, 1/25 binlik planları hazırlanan projenin tamamlandığında 1016 hektar alanda toplam 7 bin yatak kapasiteli bir termal tatil köyünün faaliyete geçeceğini bildirdi.

Vali Şahabettin Harput, Sağlık Bakanlığı koordinesinde yürütülen sağlık serbest bölgesi çalışmaları için 5 bin dönüm arazinin hazır tutulduğunu belirtti. Harput, medikal, termal ve 3. yaş sağlık turizmine uygun bölge için şimdiden Fin-Hollanda-İsveç-Arap ve Türk şirketleri ile irtibata geçildiğini söyledi.

“SAĞLIKLI YAŞAMIN EN DOĞRU ADRESİ”

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2020 yılında dünyada 1 milyar’dan fazla yaşlı insan olacağına işaret eden Vali Harput, “ABD’de yaşayan 40 milyon’dan fazla 65 yaş üstü insan sayısı 2030’da 70 milyonu bulacaktır. Avrupa’da 55 yaş üstü insan sayısı 125 milyon’dur. Bu rakamın 2020 yılında 200 milyonu bulması bekleniyor. Bu çerçevede Bursa, kendine özgü zenginlikleri ve güçlü alt yapısı sayesinde sağlık ve 3. yaş turisti profiline hitap edebilecek potansiyele sahip nadir kentlerimizden biridir.

Vali Harput, konuşmaların ardından Bakan Akdağ ve beraberindeki heyet ile Bursa Valiliği standını ziyaret etti. Sağlık turizminin geleceğinin masaya yatırıldığı kongre, yarın sona erecek.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-12°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?