banner13

banner11

BUSAT Başkanı Mustafa Esgin CHP İl Başkanı Metin Çelik'i ziyaret etti.

BUSAT Başkanı Mustafa Esgin, sağlık serbest bölgesine Ak Parti’den sonra CHP’den destek istedi.

SAĞLIK 20.11.2012, 22:32 20.11.2012, 21:35
BUSAT Başkanı Mustafa Esgin CHP İl Başkanı Metin Çelik'i ziyaret etti.
Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı(BUSAT) Başkanı Mustafa Esgin ve beraberindeki heyet CHP İl Başkanı Metin Çelik’i makamında ziyaret etti.

Türkiye ve uluslararası düzeyde gerçekleştirdikleri etkinlikleri paylaşmak ve fikir alışverişinde bulunmak üzere CHP İl Başkanı Metin Çelik’e ziyarette bulunan BUSAT Başkanı Esgin, sağlık serbest bölgesi için destek istedi. Esgin, Türkiye’nin gündeminde olan Sağlık Serbest Bölgesi’nin Bursa’ya kurulması için kent dinamikleriyle bir dizi görüşme ve çalışma gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bülent Arınç ile görüşerek destek istediklerini söyledi. Esgin, aynı desteği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’e Sağlık Serbest Bölgesi kurulmasıyla ilgili sözlerini hatırlatarak, önümüzdeki günlerde Bursa’ya gelmesi planlanan Kılıçdaroğlu’dan ve CHP İl Başkanlığı’dan da istediklerini vurguladı.       


Bursa’nın sağlık turizminde tanıtılması konusunda yurtdışı kongre, fuar ve yapılan etkinlikler hakkında bilgi veren Esgin, sağlık turizminin dünyada yükselen bir trend olduğunu söyledi. Esgin, “Sağlık turizmi dünyada 100 milyar dolarlık bir hacme sahip Türkiye’de de her geçen gün önemi artıyor. 1500 yıllık termal kaynaklara sahip Bursa’da hem turizm hem sağlık yatırımlarıyla önemli bir yerde. Ancak Bursa’nın hava yoluyla ulaşılamayan bir kent olması Bursa’nın dünya kenti olmasına en büyük engeli teşkil ediyor” dedi.“Bursa’nın sorunlarını siyaset üstü çözmeliyiz”


Bursa’da kurulması planlanan Sağlık Turizm Meslek Yüksek Okulu ve Termal Kür Merkezleri ile ilgili görüşlerini paylaşan Esgin, termal kür merkezlerinin dünyadaki termal kentlerin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirtti. Esgin, Dünya çapında kurulacak bir kür merkezinin hem Bursa ve çevresine hem de yabancı hastalara hizmet verebileceğini ifade etti. Bursa’ya termal kent kimliği kazandırma noktasında bir çalışma başlatılabileceğini vurgulayan Esgin, “Bursa sanayiye doydu. Otomotiv tekstil var, bunları hiçbir zaman göz ardı etmiyoruz. Ancak Bursa’nın Kent ve gelecek vizyonunu daha farklı konuların oluşturması gerekiyor. Turizmi ön plana çıkardığınızda, Bursa’yı termal kent konumuna getirdiğinizde her şeyin yeni baştan ele alınması gerekiyor. Yeşil alanları, park alanlarını, daha fazla üretmek zorundayız. Termal kür parkı oluşturmak durumundayız. İki imparatorluğa ev sahipliği yapan Bursa’nın da bu noktada ciddi avantajları olduğunu biliyoruz. 2015 yılının sonunda otoyolun bitmesiyle İstanbul ile Bursa’nın bir entegrasyon sürecinden bahsedeceğiz.2 sene sonra bir şeyleri planlamak için geç kalmış olabiliriz.   Bursa’nın sorunlarını yeri geldiğinde siyaset ve partiler üstü çalışmalarla çözmeliyiz. Bursa’nın öncelikli dar siyasi polimiklerle değil, konsensüslerle çözülmesi gerekir” şeklinde konuştu.Cari açığın kapatılmasında önemli


Bursa’da kurulması planlanan sağlık serbest bölgelerinin dünyadaki tek örneğinin Dubai’de olduğunu belirten Esgin, daha çok körfez ülkelerinin sağlıkla ilgili problemlerini çözmeye yönelik olarak düşünülen 2 milyar dolar civarındaki yatırımın bir örneğinin de Türkiye’de kurulmak istendiğine dikkat çekti. İzmir ve Bursa illerinin gündemde olduğunu ifade eden Esgin, “Sağlık Serbest Bölgesinin Bursa’ya kurulmasıyla öncelikle Bursa’nın yatırımları ve istihdamı artacak ve ‘yerinden ihracat’ kalemi’ olarak ülkemize daha fazla döviz getirmesi sağlanacak. Bildiğiniz gibi son derece düşük bir turizm aktivitesine sahibiz. 32 milyona yakın turist geliyor, ancak az döviz getiriyor. Sağlık Turizminde ise bu olay tersine dönüyor. Bir sağlık turisti Türkiye’ye ortalama 8 bin dolar bırakıyor, yani katma değeri son derece yüksek bir hizmet. Cari açığın kapatılmasında da sağlık turizmi önemli bir anlam ifade ediyor” diyerek sözlerini sürdürdü.“Bursa’nın yararına olacak projeleri desteklemeye hazırız”


CHP İl Başkanı Metin Çelik de Bursa’nın yararına yapılacak her türlü çalışmaya destek olacaklarını vurguladı. Çelik şunları söyledi. “Her zaman toplum merkezli bir siyaset anlayışını benimsedik. Bursa’nın ekolojik sorunları var. Turizmin gelişmesi ve yaşanabilir bir Bursa için çevre ve alt yapı sorunlarını çözmeliyiz. Bursa ve Bursalıların yararına yapılması gereken ne varsa, hangi kurum bize başvurursa biz her zaman arkasında duracağız. Kentin gelişmesi adına yapılacak projeleri desteklemeye hazırız.”
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?