banner11

DOSABSİAD ve MEDİCABİL'DEN sağlık semineri

En değerli varlığımız vücudumuz…

SAĞLIK 26.11.2012, 10:05 27.11.2012, 09:09
DOSABSİAD ve MEDİCABİL'DEN sağlık semineri
DOSABLI Sanayicileri eklemler hakkında bilgilendiren Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, insan vücudunun paha biçilemez bir varlık olduğunu ifade etti.
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) ve Özel Medicabil Hastanesi’nin ortaklaşa düzenlediği bilgilendirme seminerinde “Vücudumuzdaki Eklemler” konusu ele alındı.

DOSABSİAD Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerin açılışında ev sahibi olarak bir selamlama konuşması yapan DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş, Kanuni Sultan Süleyman’ın “Halk dilinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözünü hatırlatarak, her şeyin başında sağlık konusunun geldiğine vurgu yaptı.

Açılış konuşmasının ardından DOSABLI sanayiciler ve katılımcılara eklemler ve vücut sağlığı hakkında bilgiler veren Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) Çankaya (Artroplasti) Şubesi Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, insanların en değerli varlıklarının vücutları olduğunu söyledi.

---YILDA 5 MİLYON KEZ HAREKET---
Katılımcılara “Sahip olduğunuz şeylerin kıymeti bilin” diye seslenen Prof. Dr. Bilgen şunları söyledi:
“Eklemler vücudun diğer uzuvları gibi değildir. Örnek vermek gerekirse bağırsağınızdan 30 cm alındığında yaşamınız çok önemli şekilde etkilenmez ama kol veya ayaktan 30 cm almak demek, eklemin hareket edememesi demek hayatı önemli derece farklılaştırmak anlamına gelmektedir. Bu yüzden de diyorum ki insan vücudu çok pahalıdır. Kıymetini bilelim.”

Sağlıklı bir insanın eklemleri aracılığıyla yılda 5 milyon kez hareket ettiğini belirten Bilgen, “Eklemler ömür boyu yetecek düzeyde yapıya sahiptirler. Biliyor musunuz aktif bir insan, eklemleri sayesinde yılda 5 milyon kez hareket yapabiliyor.  Bu aktif olamayan insanlarda ise yılda 1 milyon’a düşüyor. Bu yüzden eklemlerimizi iyice koruyalım. İyi bakılması halinde eklemlerimiz bizi 100-130 yıl kadar taşıyabilir” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?