banner11

Eklemlerimizin değerini bilin!

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen: Eklemlerimiz, yılda 5 milyon kez hareket edebilmezi sağlar!

SAĞLIK 24.10.2012, 19:27 24.10.2012, 18:31
Eklemlerimizin değerini bilin!
 Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, Bursa Kent Konseyi’nde verdiği konferansta yaşamımızı kolaylaştıran eklemlerimiz hakkında önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Bilen, aktif insanların eklemleri sayesinde yılda 5 milyon kez hareket edebildiğini ifade etti. Prof. Dr. Bilgen, “Eklemlerinizin kıymetini bilin. Eklemler ömür boyu yetecek düzeyde yapıya sahiptir” dedi.

Bursa Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu ve Medicabil Hastanesi işbirliğiyle Merinos AKKM Koza Salon’daki konferans vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in konuşmacı olduğu konferansa Bursa Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Lütfi Taşçı da katıldı.

Konferansın başlangıcında katılımcılara “eklemlerinizin kıymetini bilin” diyen Prof. Dr. Bilgen, “Eklemler ömür boyu yetecek düzeyde yapıya sahiptirler. Biliyor musunuz aktif bir insan, eklemleri sayesinde yılda 5 milyon kez hareket yapabiliyor.  Bu aktif olamayan insanlarda ise yılda 1 milyon’a düşüyor. Bu yüzden eklemlerimizi iyice koruyalım. Değerlerini bilelim” diye konuştu.

--- 25 YAŞIN ÖNCESİ VE SONRASI---


Eklem hastalıklarında şikayetlerin son dönemlerde ortaya çıktığının altını çizen Prof. Dr. Bilgen, Eklemlerin en çok rahatsızlanan yerler olduğunu ifade etti.

Kemiklerde 25 yaş sınırının çok önemli olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Bilgen, insanların bu yaşa kadar kemiklerde kalsiyumu depoladığını ancak bu yaştan sonra da depoladığı bu kalsiyumu eritmeye başladığını ve bu yüzden de kalsiyumun yeterince dengeli depolanması gerektiğini belirtti.

Sunumun arından ise vatandaşlar eklem rahatsızlıkları hakkında merak ettiklerini Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’e yönelttiler.

https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?