banner13

banner11

Erken doğumda riski arttıran faktörlere dikkat!

Doru Özel Yıldırım Hastanesi 29 kuvöz ile hizmet veriyor.

SAĞLIK 03.10.2012, 23:14 03.10.2012, 22:16
Erken doğumda riski arttıran faktörlere dikkat!
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gizem Yıldırım, erken doğumda riski arttıran faktörlere karşı uyarırken, Doruk Özel Yıldırım Hastanesi’nde 29 kuvöz kapasitesiyle hizmet verildiğini söyledi.
Daha çok erken doğum nedeniyle yaşanan yenidoğan ölümlerinde, azalma olduğuna dikkat çeken ve prematür doğumu 37 gebelik haftasından önce herhangi bir zamandaki doğum olarak nitelendiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gizem Yıldırım, prematür bebeklerin büyüme ve gelişiminin yavaş olduğunu, duyma, görme, solunum ve santral sinir sistemi gelişimlerinde sorunlar yaşanabildiğini söyledi.
 
Riski artırabilecek faktörler  
 
Op. Dr. Gizem Yıldırım, erken doğumda riski artırabilecek faktörleri “Daha önceki gebeliklerde erken doğum tehdidi yaşamak, birden fazla ve özellikle 4-5 aylık düşük yapmak, çoğul gebelik yaşamak, rahim ağzı anormallikleri, iki gebelik arasında 6-9 aydan daha kısa süre olması, döl yatağı içinde duvar, miyom yer alması, gebelik döneminde böbrek ya da idrar yolu enfeksiyonlarının yaşanması, yüksek ateşli hastalıklar, diyabet, yüksek tansiyon, fiziksel ya da ruhsal şiddet görmek, aşırı stres, çok uzun ve yorucu çalışma saatleri, gebeliğin ilk üç aylık döneminde görülen kanamalar” şeklinde açıkladı.
 
Erken doğum belirtileri
 
Rahim ağzındaki değişikliklere bakılarak tanının konulduğunu belirten Yıldırım, “Bir saat içinde 10 veya daha sık rahim kasılmasının olması, vajinal kanama ya da akıntının olması, adet sancısına benzer ağrılar, pelvik bölgede gittikçe artan baskı hissi, vajinadan aniden bol sıvı boşalması gibi belirtiler görülebilir” dedi.
 
Doruk Yıldırım Hastanesi 29 kuvöz ile hizmet veriyor
 
Doruk Özel Yıldırım Hastanesi’nin 1 tanesi transport olmak üzere 29 kuvöz kapasitesi ile hizmet verdiğini belirten Yıldırım, erken doğumda, bebekleri 3. Basamak üst düzey yoğun bakım özelliğine sahip yenidoğan ünitelerine aldıklarını, herhangi bir olumsuz durumun gelişmesine karşı ünite suni solunum cihazı, açık müdahale yatağı, hasta izlem monitörleri ve fototerapi cihazları olmak üzere ileri tıbbı teknolojiden yararlandıklarını ifade etti.  Op.Dr. Gizem Yıldırım, “Havalandırma merkezi hepafiltre sistemi sağlanırken, gerekli partikül ölçümleri de periyodik olarak yapılıyor. Ünitede hayata adaptasyon tedavisi, prematüre bebekler için yaşamsal destek, damardan beslenme, ventilatör, fototerapi tedavileri, ve invaziv monitorizasyon gerçekleştirebilmektedir” şeklinde konuştu. 
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?