banner11

KIZAMIK VE KABAKULAĞIN TEK ÇARESİ AŞI!

Uzmanlar, kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalığının tedavisi için tek yolun aşı olduğunu belirtti. Konuyla ilgili önemli bilgiler veren VM Medical Park Bursa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Ekici, doğurganlık çağındaki kadınlar için uyarılarda bulundu.

SAĞLIK 09.01.2019, 16:35 09.01.2019, 17:37
 KIZAMIK VE KABAKULAĞIN TEK ÇARESİ AŞI!

 VM Medical Park Bursa Hastanesi’nde her perşembe günü yapılan bilimsel hekim toplantıları kapsamında VM Medical Park Bursa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Ekici, meslektaşlarına ‘Erişkinlerde Aşı Şeması’ başlıklı bir sunum yaptı. Kızamık aşısı için önemli bilgiler paylaşan Dr. Mustafa Ekici, “Önceden kızamık için aşılı olduğunu ya da kızamık geçirdiğini belgeleyen erişkinler dışında tüm erişkinlere aşı uygulanmalıdır. Önerilen yöntem de 4 hafta ara ile 2 doz şeklindeki uygulamadır. Sağlık personeli, uluslararası seyahat edecek olanlar ve salgın durumlarında o toplumdaki erişkinler, özellikle aşılanması önerilen gruptur” diye konuştu.

 

DOĞURGANLIK ÇAĞINA DİKKAT


Kabakulak ve kızamıkçık aşısı konusunda da dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu belirten Mustafa Ekici, “Erişkin kabakulak aşılaması için, kızamık aşılanmasındaki öneriler aynı şekilde geçerlidir. Erişkin yaşta kabakulak geçirildiğinde sağırlık, infertilite (kısırlık) ve menenjit gibi komplikasyonlar daha sık geliştiği için bağışık olmayan tüm erişkinlere kabakulak aşısı yapılması önemlidir. Kızamıkçık için ise erişkinde hedef kitle, doğurganlık çağındaki kadınlardır. Hedef gruptakiler için güvenilir bağışıklık öyküsü yoksa serolojik tetkik gerektirmeksizin aşılama yapılabilir. Orta ya da ağır şiddette ateşli hastalığı olanlar, gebeler ve kan ürünü almış olanlara 3 ay süre ile, neomisin (antibiyotik) ve yumurta alerjisi öyküsü olanlara aşı yapılmamalıdır” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?