banner13

banner11

Meme kanserine dikkat çektiler

Meme kanserinde erken teşhis önemli

SAĞLIK 14.10.2012, 21:05 14.10.2012, 20:06
Meme kanserine dikkat çektiler
Koza Lions Kulübü üyeleri, Ekim ayının Meme Kanseri Bilinçlendirme ayı olması nedeniyle Hayat Hastanesi Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir’den “Meme Kanseri ve Tedavisi” konulu brifing aldı.
Bursa Koza Lions Kulübü’nün Altınceylan’da gerçekleştirdiği etkinliğe konuşmacı olarak katılan Op. Dr. Adil Aydemir, meme kanserinde erken tanı için neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.
Tüm kadınların kendilerindeki risk faktörlerini bilmesi, kendi kendine meme muayenesi yapması ve 20 yaş sonrası doktorlarının belirlediği düzenli aralıklarla kontrole gitmesi gerektiğini belirten Aydemir, konuşmasında bu yolla erken tanının da mümkün olabileceğini vurguladı.


Her kitle kanser değildir


Meme ya da koltuk altında ele gelen kitle, meme başında çöküntü, geçmeyen yara, kendiliğinden gelen akıntılar, meme cildinde bombeleşme, kızarıklık ve geçmeyen yaraların, noktasal ağrıların meme kanserinin belirtileri olabileceğini söyleyen Aydemir, bu şikayetlerin her zaman kanser teşhisi ile sonuçlanacağı anlamına gelmediğini de vurguladı.


Dr. Aydemir, yeni tedavi metotlarıyla çoğu zaman memenin korunabildiğini, kol şişme riskinin azaltılabildiğini ifade ederek memenin korunamadığı zamanlarda ise plastik cerrahi de dahil olmak üzere birçok teknikle tekrar meme yapılabileceğini belirterek konuşmasına son verdi.


Farkındalık yaratılmalı


Toplumda farkındalık yaratmak amacıyla planlanan seminerde söz alan Koza Lions Kulübü Başkanı Nagehan Akdemir; tüm kadınları, meme kanserinin erken tanısı konusunda daha bilinçli davranmaya etti. 
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
25°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?