banner11

SUYLA GELEN SAĞLIK…

Gebelik döneminde kabızlık ve gaz problemlerinin önüne geçmek adına sıvı tüketiminin önemli olduğunu belirten uzmanlar, kahvaltıdan önce içilecek 2 bardak kadar ılık suyun, bağırsakların daha etkili çalışmasına katkı sağladığını ve böylece şikâyetlerin önüne geçilebileceğini hatırlattı.

SAĞLIK 07.01.2019, 17:00 09.01.2019, 18:07
 SUYLA GELEN SAĞLIK…

 Anne adayları, Doruk Sağlık Grubu tarafından hayata geçirilen Gebe Üniversitesi aracılığıyla bilgilendirilmeye devam ediyor.

Doruk Yıldırım Hastanesi’ndeki Gebe Üniversitesi etkinliğine çok sayıda anne adayı katılım sağladı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Op. Dr. Gizem Yıldırım ve Op. Dr. Fatoş Deniz Yiğittürk tarafından yapılan sunumlarda, “Gebeliğin 3 aydan sonraki sık karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, gebelik işlemleri, rutin tetkikler ve aşılama programı” gibi konular ele alındı.

Gebelik döneminde birçok anne adayından benzer şikâyetler geldiğini ve bu şikâyetlerle nasıl başa çıkılabileceği hakkında bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gizem Yıldırım, sık görülen şikâyetlerin başında kabızlık ve gaz problemi geldiğini anımsattı.

“Sindirim sistemi yavaşlıyor, şikâyetler artıyor”

Bir gebenin mide boşalması, bağırsaklarının boşalması normal bir insandan çok daha geç olduğunu belirten Dr. Yıldırım, “Geciktiği için kabızlık ve gaz şikâyetlerimiz artıyor. Alınan bazı takviyeler de bunlara katkıda bulunuyor. Sıvı alımının yetersiz olması kabızlık ve gaz problemini artırıyor. Yeterli sıvı alamazsak, yeterli bağırsak pasajımız gerçekleşmiyor, metabolizmamız da yavaşladığı için kabızlık ve gaz şikâyetlerimiz artıyor. Bazı besinlere daha çok önem veriyoruz. Örneğin süt içiyoruz. İnek sütünü her bünye kabul etmeyebiliyor. Alınan bazı farklı gıdalar ve besin takviyeleri, bizim gaz şikâyetlerimizi tetikliyor” dedi.

Her sabah 2 bardak ılık su tüketin

Kabızlık ve gaz problemlerinin önüne geçmek adına yapılabilecekler hakkında bilgiler veren Dr. Gizem Yıldırım, sıvı alınımının artırılması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Özellikle vücut ısısına yakın sıcaklıkta su tüketilmesini öneriyoruz. Sabah kalktığımızda 2 bardak ılık su, bağırsaklarımızı çalıştırmaya çok faydalıdır. Bazı anne adaylarının ‘ben açık çay içiyorum, meyve suyu içiyorum, meyve çayı içiyorum’ dediklerini duyuyoruz. Bunlar suyun yerini tutmuyor. Çünkü bu ürünler idrarla atılıyor ve vücuttaki introvasküler volümü tam olarak artırmıyor. Atıldığı için bizim istediğimiz etkiyi görmemizi engelliyor. O yüzden en azından gün içinde 12 bardak kadar su tüketilmesini öneriyoruz. Burada da soğuk değil ılık su tüketilmesini öneriyoruz. Çünkü ılık su bağırsak pasajının çalışması için faydalıdır.”

Dr. Yıldırım, gebeliğin ilerleyen haftalarında büyüyen rahmin de bağırsaklara baskı yapabildiğini ve bu durumun da kabızlık şikâyetlerini artırabildiğini sözlerine ekledi.

Programda konuşan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatoş Deniz Yiğittürk de gebelikteki takip aralıkları ve yapılan tahliller ile aşılama aralığı hakkında bilgiler verdi.

Eğitim, soru-cevap kısmı ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?