banner11

Vardiyalı çalışanları bekleyen tehlikeler

Uyku bozukluğu oranı yüzde 40 ile 80 arasında…

SAĞLIK 12.10.2012, 23:01 12.10.2012, 22:05
 Vardiyalı çalışanları bekleyen tehlikeler
Vardiya sistemiyle çalışanlarda,  uyku bozuklukları başta olmak üzere kalp-damar, ülser ve depresyon gibi hastalıkların oranlarında artış saptandığını vurgulayan Doruk Sağlık Grubu Uyku Laboratuarı Koordinatörü Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ket Alkan,  iş ve trafik kazası riskinde de belirgin bir artış görüldüğünü söyledi.      
Uyku bozukluğu oranı yüzde 40 ile 80 arasında...  

Vardiya çalışmasının 06.00-18.00 saatleri dışındaki çalışma saatlerini kapsadığını belirten Dr. Alkan, endüstrileşmiş ülkelerde vardiyalı çalışma oranının yüzde 20 olduğunu ve vardiyalı çalışanlarda yüzde 40 ile 80 arasında uyku bozuklukları saptandığını vurguladı.
Vardiyalı çalışmada uyku bozuklukları üzerinde duran Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ket Alkan, vardiyalı çalışma sonucu uyanıklığı sağlayan biyolojik saatin süreçlerinin etkilendiğini, vardiyalı çalışanlarda gündüz çalışanlara nazaran uyku süresinde 1-4 saatlik azalmanın söz konusu olduğunu ifade etti.
Tedavide ilaç kullanılabilir
Dr. Alkan, uyku bozukluğuna karşı, gündüz uyku kalitesi ve süresini optimal hale getirecek ve gece çalışırken zindeliği arttıracak davranış modeli ve bazı ilaçlarla tedavi uygulandığını ifade etti. Uyku Bozukluğu Uzmanı Hekimlerin, melatonin ve modafilin etken maddeli ilaçlarla uyanıklığa ve zindeliğe katkıda bulunabildiğine dikkat çeken Dr. Alkan,  çalışma sırasında aşırı uykululuk halini engellemek için vardiya öncesi 1-2 saatlik uykunun ve kafein kullanımının faydalı olduğunu belirtti.  Vardiyalı çalışanlar için gün içerisindeki uyku kalitesinin çok önemli olduğunu, bu nedenle aile,  komşular ve arkadaşların gündüz uykusu konusunda eğitilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Alkan,  nikotin ve kafeinden uzak durulması, karanlık uyuma odası oluşturulmalı önerilerinde bulundu.    
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?