banner11

"Yılda 2,2 milyon kişi gıda kaynaklı hastalıklardan ölüyor"

'Geçmişten günümüze kalite, ahilik ve standardizasyon' konulu seminer düzenlendi.

SAĞLIK 20.10.2012, 21:59 20.10.2012, 21:00
 TSE Bursa İl Koordinatörlüğü tarafından 'Geçmişten günümüze kalite, ahilik ve standardizasyon' konulu seminer düzenlendi. Panelde gıda üretimindeki kalite hakkında sunum yapan Prof. Dr. Mustafa Tayar, her yıl 2,2 milyon kişinin gıda kaynaklı hastalıklardan hayatlarını kaybettiğini ifade etti.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un oturum başkanlığından yapılan panelde DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş, ‘İş dünyası ve kalite’ konulu bir sunum yaptı. Bursa’nın ve Bursalı firmaların kaliteli üretimlerinin bu şehre önemli katkılar sağladığını belirten Yedikardeş, şunları söyledi: "Bursa’nın kaliteden ödün vermeden gerçekleştirdiği imalat bu kente birinci sıçramayı yaptırmıştır. Bu sıçrama Bursa’nın bir sanayi ve üretim kenti, hatta sanayinin başkenti ünvanını almasını sağlamıştır. Bizler şunu söylemekteyiz, Siyasi iradenin Başkenti Ankara, ticaretin Başkenti İstanbul ve sanayinin başkenti de Bursa’dır. 1980’lerde artık Türkiye’nin kalkınma hamlesi dünyaya yönelik sanayi ürünlerinde tekstil, otomotiv, makina ve yan sanayilerimizle birlikte, ihracata yönelik yatırımlar ve teşvik hamleleri ile ülkemiz ihracata yönelmiştir. Ürünlerimiz yurtdışı pazarlarda alıcı bulmaya başlamıştır. Tabii ki ihracatta da kalite faktörü yine ilk sırada yer almış ve kalitenin önemi ve bilincinde olan Bursa da bu anlamda hiç zorlanmamıştır."

"GIDADA KALİTE OLMAZSA OLMAZ"

Gıda Üretiminde Kalite ve Ahilik Teşkilatı hakkında bilgi veren Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar ise "Farklı kaliteler olabilir ama gıda güvenliği olmazsa olmazdır ve değişmezdir." ifadelerini kullandı.

Gıda kaynaklı hastalıkların toplumun sağlığı için büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tayar, gelişmekte olan ülkelerde gıda kaynaklı hastalıklara bağlı olarak başta çocuklar olmak üzere yılda 2.2 milyon insanın hayatını kaybettiğini ifade etti. Prof. Dr. Tayar, şöyle konuştu: "Tüm dünyada insanların yaşamak, fiziksel ve mental gelişimlerini sağlamak için, yeterli gıdaya ulaşmaları ve gıdaların sağlık yönünden güvenli olması devredilemez ve ertelenemez temel insan hakkıdır. Artık herkes, her şeyin ‘kalitelisini’ arıyor. Neden kalite? Çünkü Dünya radikal bir değişim geçiriyor. Hayatımızın her alanına yayılan bir kalite kavramıyla karşı karşıyayız. Ürün kalitesi, hizmet kalitesi hatta yaşam kalitesi. Müşteri kaliteyi arar, kalite müşteriyi bulur." 

Selim Yedikardeş ve Prof. Dr. Mustafa Tayar’ın sunumlarının ardından TSE Bursa Personel Sistemleri Belgelendirme Müdürü Ömer Eyyupoğlu da bir sunum yaptı.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?