banner13

banner11

BTSO ve BOSB arasındaki sorun çözüldü

BTSO ve BOSB arasındaki mülkiyet sorunu çözüldü

DİĞER 26.02.2014, 13:15 23.02.2020, 15:47
BTSO ve BOSB arasındaki sorun çözüldü

Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yoğun çalışma gündemi ve yürütülen projelerin yanı sıra yönetimle beraber devraldıkları sorunları da ortadan kaldırma adına önemli bir adım attıklarını ifade ederek, “Durumdan şikayet etme yerine sorun çözüm üretme anlayışıyla BTSO ve Bursa OSB arasında yaşanan mülkiyet sorununa diyalog ve ortak akılla çözüm ürettik” dedi.

BTSO’da gerçekleştirilen şubat ayı meclis toplantısında konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay önemli açıklamalarda bulundu. BTSO ve OSB arasında yaşanan mülkiyet sorununun diyalog ve ortak akılla çözüme kavuştuğunu belirten Burkay, “İki kardeş kurum arasında tüm iş dünyamızın yakından takip ettiği ve üzülerek izlediği, hukuksal süreçle yapmış olduğumuz protokolü değerli meclisimizin onayı ile noktalayacağımızı sizlere müjdelemek istiyorum” dedi.

Yönetimi devraldıklarında Bursa OSB ile BTSO arasında açılmış 3 dava bulunduğunu hatırlatan İbrahim Burkay, “Bu davaların dayanağı 2000 yılında yayınlanıp, yine aynı yıl yürürlüğe giren Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’dur. Kanun çıkarılırken Organize Sanayi Bölgelerinin tüzel kişilik kazanması süreci ve bu süreçte organların ne şekilde çalışacağı belirlenmiştir. Ayrıca bir madde ile OSB’lerin kuruluşunda mütevelli heyette yer alan kuruluşların OSB kurma amacıyla edindikleri gayrimenkul, menkul, tesislerin ve diğer mal varlıklarının OSB’lere bedelsiz devrinin yapılması karara bağlanmıştır” diye konuştu. 

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Açılmış olan davalarla ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da 2012 yılında görüş bildirdiğini sözlerine ekleyen Burkay, Bursa OSB tarafından açılan davalarda BTSO’dan talep edilen paranın 150 milyon dolar (310 milyon TL) olduğunu ifade etti.

PROTOKOL İMZALANDI

BTSO ve Bursa OSB yönetimleri olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın himayesinde bir araya geldiklerini sözlerine ekleyen İbrahim Burkay konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sayın Bakanımız ve Valimizin de uzlaşma yönündeki önerileriyle birlikte bir protokol imzalamış bulunuyoruz. Bu mutabakatla birlikte Bursa OSB tüm davalardan feragat edecektir. Odamız OSB’ye 2010 yılında 7 adet taşınmazın satışından kaynaklanan alacak davası ile ilgili 5 milyon 800 bin dolar ödeyecek. Ayrıca Bosen Enerji hisselerinin satımı nedeniyle 2010’dan bu yana ödenmemiş bulunan 7 milyon 800 bin doların tahsil edilmemesi ve kayıtlarımızdan silinmesi yönünde de anlaşılmıştır. Bunun yanı sıra hizmet binamızın, odamız tarafından süresiz ve bedelsiz kullanım hakkı da elde edilmiştir.”

“BU ANLAŞMADA KAZANAN BURSA İŞ DÜNYASIDIR”

Yapılan anlaşmanın hem BTSO, hem de Bursa OSB için hayırlı olmasını dilediğini de sözlerine ekleyen Burkay, “Büyük katkıları nedeniyle sayın bakanımız ve sayın valimize şükranlarımı sunuyorum. Bu anlaşmada tek kazanan vardır; o da Bursa iş dünyasıdır” diye konuştu.
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen oylama sonucu Bursa OSB ile BTSO arasındaki ihtilafların sulh yoluyla çözülmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

BUTGEM SERGİSİ AÇILDI

Ayrıca BTSO Başkanı İbrahim Burkay, 2013-2014 1’inci eğitim dönemi mezunları tarafından tasarlanan kumaş ve elbiselerden oluşan sergiyi gezdi. Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener tarafından sergi hakkında bilgi alan Burkay öğrencileri çalışmalarından dolayı tebrik etti.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
25°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?