banner11

E-MAK dünya devleriyle yarışıyor

E-MAK Ar-Ge’de elini güçlendirdi

DİĞER 21.11.2012, 22:35 21.11.2012, 21:37
E-MAK dünya devleriyle yarışıyor
 Asfalt üretim tesisleri ve ekipmanları üretimiyle Türkiye’nin teknoloji ve mühendislik gücünü dünyaya kanıtlayan E-MAK bünyesinde BEBKA destekli Ar-Ge laboratuarı düzenlenen bir törenle hizmete girdi.  
E-MAK bünyesinde, Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı  (BEBKA)  tarafından desteklenen Ar-Ge ve Yenilikçi Mali Destek Programı sayesinde oluşturulan Ar-Ge laboratuarında yapılan çalışmalarla, E-MAK’ın uluslar arası pazarlardaki rekabet gücünü daha da artırması hedefleniyor,
Açılışta Simge Group Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Gencer, BEBKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sait Cülfik, Orhangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Özcan da hazır bulundu. Törende konuşan Mehmet Sait Cülfik, kalkınma Ajansı olarak Bölge Planı’nda ortaya konan strateji ve öncelikler çerçevesinde bölgedeki sektörel ve tematik sorunlara çözümler sunacak proje ve faaliyetleri desteklediklerini bildirdi. BEBKA’nın 2011 yılı teklif çağrısı programı kapsamında E-MAK’ın Ar-Ge Laboratuar projesinin desteklendiğini anlatan Cülfik, Türkiye’de sanayinin ileri gitmesi, uluslar arası rekabet gücünün artması için çalıştıklarını bildirdi.
YALNIZ OLMADIĞIMIZI HİSSETTİRİYOR
Daha sonra söz alan Nezir Gencer ise BEBKA’nın desteğinin manevi önemine dikkat çekerek “Bu işbirliği bize sanayici olarak yalnız olmadığımızı hissettiriyor” diye konuştu. Ülkelerin teknoloji ve bilgi zenginliklerinin önemini vurgulayan Gencer “Eğer bilgiye sahipseniz bunu elinizden kimse alamaz. Kopyalansa bile değeri azalmaz. Dünya üzerindeki hükümranlık bilgi ile sürüyor” dedi. BEBKA desteğinin zamanlamasının çok yerinde olduğunu belirten Gencer, Ar-Ge Laboratuarı’nın sadece firmanın değil, Türkiye’nin bir değeri olduğunu bildirdi.
Laboratuarda görevlendirilecek olan teknik ve sorumlu personelinde BEBKA destek programı kapsamında Ultrasonik Muayene, Manyetik Parçacık Muayene ve Sıvı Penetrant Muayene konularında uygulamalı eğitim almasının sağlandığını belirten Mustafa Memiş destek kapsamında ise ultrasonik test cihazından Baca gazı analizör ünitesine çeşitli 20 cihaz alındığını bildirdi.  Proje KoordinatörüMustafa Memiş   “Bu laboratuarda, üretim hatalarını en aza indiren ve kaliteyi daha da yükselten çalışmaların yanı sıra yeni ürünlere yönelik de programlar uygulamaya alınacaktır.  Bu laboratuar sayesinde asfalt plenti imalatında kullanılan gazaltı kaynak prosesi daha iyi denetlenmesi ve daha etkin olması sağlanacaktır. Ayrıca Ar-Ge laboratuarında parça yüzey kontrolleri, hammaddelerin kimyasal ve mekanik analizleri de gerçekleşebilecektir” dedi.
E-MAK DÜNYA DEVLERİYLE YARIŞIYOR
Simge Group bünyesinde 1992 yılında faaliyete geçen E-MAK, geldiği nokta itibariyle Almanya gibi makine imalat sanayinin öncüsü olan ülkelere bile ihracat yapacak düzeye erişti.   Almanya’da düzenlenen dünyanın en büyük inşaat ve maden makineleri Fuarı olan BAUMA’ya 2003 yılından buyana katılan E-MAK, sökülen asfaltın yeniden kullanılmasını sağlayan Ratech sistemi sayesinde 2008 yılında Avrupa Asfalt ödülüne layık görüldü. E-MAK’ta yürütülen Ar-Ge çalışmaları üniversiteler, TÜBİTAK ve çeşitli kamu kuruluşları tarafından bilimsel ve teknik bazda destekleniyor. E-MAK’ın son olarak 4 yılda bir düzenlenen 5. Uluslar arası Avrupa Asfalt ve Avrupa BITUM Kongresi’ne sunum yapma hakkı kazanan 8 firma arasında yer almayı başardı. E-MAK,  asfalt üretim tesisleri ve ekipmanları üretimi ile Türkiye’nin teknoloji ve mühendislik gücünü dünyaya kanıtladı.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?