banner11

OSB Siad'ları Kasım ayı toplantısı yapıldı

OSB Siad’ları Platformu’nda kentsel dönüşümün sanayi bölgeleri boyutu ele alındı

DİĞER 24.11.2012, 22:30 24.11.2012, 21:34
OSB Siad'ları Kasım ayı toplantısı yapıldı
 Bursa OSB SİAD’ları Platformu’nun Kasım ayı toplantısı Kestel OSB ve Kestel Sanayici ve İşadamları Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekilleri  Hüseyin Şahin, Önder Matlı ve Bedrettin Yıldırım ile  Bursa’daki OSB SİAD’ları Platformu üyelerinin katıldığı toplantıda, kentsel dönüşümün sanayi bölgeleri boyutu ele alındı.

Kestel Kaymakamı Cemil Aksak ve Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’ın yanı sıra Ak Parti, CHP ve MHP’nin Bursa İl Başkanlığı yetkililerinin de iştirak ettikleri toplantının açılışında konuşan Bursa OSB SİAD’ları Platformu Başkanı Selim Yedikardeş, “Kentsel dönüşümün sanayi bölgeleri boyutu çok önemli. Sanayi bölgeleri kadar bölgelerin dışındaki sanayi yapılanması da yine kentsel dönüşüm kadar  önem taşımaktadır” dedi. Kentsel dönüşüm sürecinde akıllara sadece konutlar gelmemesi gerektiğini vurgulayan Selim Yedikardeş, “OSB’ler konusunun yanı sıra, verimli tarım arazilerine kurulmuş irili ufaklı sanayi tesisleri de kentsel dönüşüm sürecinde göz ardı edilmemelidir” diye konuştu.


Toplantıya katılan ve ekonomik değerlendirmelerde bulunan AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım, dış ticaret açığını kapatmanın kendi yer altı kaynaklarımızın kullanımı ile olacağını belirtti.


AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı ise, kentsel dönüşüm konusunun Türkiye’de ve Bursa’da sadece konutlar ile sınırlı olarak görüldüğünü dile getirerek, “Kentsel dönüşüm denilince sadece konutlar anlaşılıyor ama sanayi tesislerinin dönüşümü de bir o kadar önemli. Öncelik verilmesi gereken konular arasında. Kentsel dönüşüm yasası yürürlüğe girdi.  Burada sabır ve kararlılıkla ilerlemek gerekiyor. OSB’ler başta olmak üzere bütün sanayi yapılarının da gerekiyorsa dönüşüme ayak uydurması gereklidir” şeklinde konuştu.


AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin de, kentsel dönüşüm konusunun Türkiye ve Bursa için çok önemli olduğunu söyleyerek, başka bir önemli konu olan otomotiv test merkezi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Otomotiv test merkezinin yeri konusunda önemli açıklamalar yapan Şahin, “Otomotiv test merkezi Yenişehir Havaalanı’nın karşısındaki 2 bin 300 dönümlük alana kurulacak” dedi. Bursa için bir diğer önemli konu olan ara eleman ihtiyacı konusuna da değinen Şahin, “Endüstri meslek liselerinin OSB’ler içinde kurmak gibi önemli bir çalışma yürütüyoruz. Bunu ilk olarak Nilüfer Küçük Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Böylelikle sektörün önemli bir sorunu olan ara eleman sıkıntısını çözmek istiyoruz” müjdesini verdi.KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SANAYİ BÖLGELERİ BOYUTU


Toplantıda ‘Kentsel Dönüşümün Sanayi Bölgeleri Boyutu’ hakkında bir sunum yapan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, Bursa’nın depremselliği ve geçmiş depremler ile verdiği hasarlar hakkında bilgiler aktardı. 17 Ağustos 1999’da Kocaeli’de meydana gelen depremde imalat sanayisine büyük etkisi olduğuna dikkat çeken Gökçadır, “O depremde Sanayinin yüzde 95’i hasar görmüş, 41 milyar TL’lik bir toplam hasar söz konusu olmuştu. Firmaların yüzde 53’ü depreme karşı sigorta yaptırmamışlardı.1999 depremi her açıdan bir aynadır. Bütün zafiyetleri ortaya çıkartmıştır.
Türkiye GSMH’nın yüzde 3-7 arasında bir tutar yüzde 61’i depremler yüzünden olmak üzere doğal afetlerde kaybolmaktadır” dedi. Depremsellik açısından kentleri ‘patlamaya hazır bomba’ olarak niteleyen Gökçadır, “Bursa’da olası 7-8 büyüklüğünde bir deprem 650 bin konutun yüzde 30’unu yıkacak, yüzde 60’ında ise orta hasar meydana getirecektir. Ayrıca Sanayi ve ihracat kenti olan Bursa’da 30 milyar TL yük getirecek, yangın, patlama gibi kayıplar eklendiğinde 80 milyar TL’ye kadar ulaşacaktır. Can kayıpları bu tabloya dahil değildir. Yıkıntıların kaldırılması ise 3 yıl sürecektir” diye konuştu. Bursa’nın önemli bir sanayi kenti olduğunu, olası bir depremin sonuçlarında Bursa sanayisi ve dolayısıyla Bursa ekonomisinin büyük yara alacağını belirten Gökçadır, “Kentimizde yaklaşık 3500 sanayi tesisi üretim yapmakta, yaklaşık 400 bin kişiyi istihdam etmektedir. 2001 ve 2007’den önce yapılan fabrika binaları büyük bir tehlike içerisindedir.
Bunun haricinde prefabrik fabrika binalarının yapımı ve imalatı denetlenmemektedir” açıklamasında bulundu. Sorunun çözümü için ne yapılması gerektiği hakkında bilgi veren Adil Gökçadır, “Sanayi tesislerinin
depreme dayanıklılığının belirlenmesi gereklidir. Teşhisin konarak bir an önce güçlendirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.


Yapılan değerlendirmelerde konuya dikkat çekilirken, Bursa OSB SİAD’ları Platformu’nun aralık ayı toplantısının Kayapa sanayi bölgesinin ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?