Tamircisiydi, forklift üreticisi oldu

Kayserili Hüseyin Baykan, seri üretim yapmak istiyor.

DİĞER 30.11.-0001, 00:00 20.05.2012, 17:09
Tamircisiydi, forklift üreticisi oldu

 Kayserili işadamı 25 yıldır tamir ve servis hizmeti verdiği forklift araçlarının yerli üretimini yaptı. Yerli üretim forklift daha çok açık alanda kullanılabiliyor. TÜBİTAK desteğini alarak tamamen kendi bilgi ve becerisini bu ürünün yapılmasında kullanan işadamı Hüseyin Baykan, seri üretim yapmak istiyor.

 
Adana, Kayseri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bakım, onarım gibi servis hizmetleri veren Avrasya Folklift Genel Müdürü Hüseyin Baykan, özellikle inşaat, tarım ve sanayi kesiminden gelen talepleri dinleyerek açık arazide kullanılabilecek yerli folklift üretmek için kolları sıvadı. Kayseri'de hizmetlerini Ağaç İşleri Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada devam ettiren Hüseyin Baykan, belli bir aşama kaydettikten sonra maddi destek alabilmek amacıyla TÜBİTAK'a başvurdu. Başvuru kabul edildi ve Mazaka adı verilen yerli folktift için işadamı TÜBİTAK ile birlikte çalışmaya başladı. Baykan, 350 bin liralık Ar-Ge çalışmasının 80 bin lirasını TÜBİTAK'tan aldı. Projesi aşaması bittikten sonra ilk yerli üretim folklift aracını kendi iş yerinde tamamladı ve kullanmaya başlandı. Hüseyin Baykan, yerli üretim olan forklift aracının ithal edilenlere göre daha ucuz olduğunu belirtiyor. 40 ila 65 bin euro olan ithal folklift yerine yerli üretim olan araçların satışının ise 20 ile 40 bin euro arasında olacağını ifade etti.
 
Forkliftin açık arazide kullanılması ise, hemen hemen bütün sektörlerde ihtiyaca cevap verebilecek. İnşaat, tarım alanları, alt yapı çalışmalarında kullanılabilecek. Aracın en önemli özelliği ise, çamurlu alana saplanması durumunda üzerinde yük bulunmasına karşın kendisini kurtarabilmesi. Araç bulunduğu yerde manevra yapmadan 4 yöne doğru ilerleme özelliğine de sahip. Maksimum 2 bin 500 kilo ağırlık taşıyabiliyor. Firma, 2013 yılı itibarıyla seri üretimi hedefliyor. Yerli folkliftin en çok inşaat ve tarım sektöründen talep görmesi bekleniyor.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?