banner11

Yerli Havacılık Projelerinde “Tekno Tasarım”

Türk sivil havacılığında yerli sanayi büyüyor.

DİĞER 12.09.2012, 23:06 20.09.2012, 22:11
Yerli Havacılık Projelerinde “Tekno Tasarım”
Ülkemizde hızla gelişmekte olan sivil havacılık faaliyetlerinin oluşturduğu pazardan, Türk Hava Yolları (THY) ile diğer sivil havacılık şirketlerinin yanı sıra yerli bakım ve üretim firmaları da pay almaya başladı. Bu alanda artan rekabet neticesinde uçak içerisinde kullanılan malzemeler de gün geçtikçe yerli olarak dünya standartlarında üretilmeye başlandı. Tekno Tasarım Genel Müdürü Dr. Müh. Mustafa Uysal yaptığı açıklamada, Türk Hava Yolları’nın THY Teknik A.Ş. ile kendi yan sanayisini oluşturmayı tercih ettiğini, ayrıca Türk Kabin İçi Ekipman firması (TCI), Türk Uçak Motorları Bakım firması, Türk Uçak Koltuğu firması ve Türk Gaz Türbini’nin (Turkbine) sektörün diğer oyuncuları olduğunu belirtirken, “Biz, Tekno Tasarım olarak, havacılık sanayiinde ihtiyaç duyulan ürün tasarım ve geliştirme projelerinde yerli havacılık yan sanayi firmalarına hizmet veriyoruz” dedi.
 
“TECRÜBELERMİZİ TÜRK SİVİL HAVACILIĞINA AKTARACAĞIZ”
 
Yan sanayinin ihtiyaç duyduğu tasarım ve sertifikasyon alanında eksiklikler bulunduğuna da dikkat çeken Uysal, sektörün kendi içinde yerli yan sanayiler oluşturarak bu açığı kapattığını vurguladı. Bu alanda hizmet veren şirketlerin başında Tekno Tasarım A.Ş.’nin geldiğini ifade eden Uysal,  çeşitli askeri havacılık projelerinde de tecrübeye sahip olduklarını dile getirdi. Tekno Tasarım A.Ş. Genel Müdürü Dr. Müh. Mustafa Uysal, şirket tecrübelerinin sivil havacılık alanında kullanılması yönünde İstanbul’da yapılan AIREX fuarında TCI Genel Müdürü Halil Tokel ile de görüştüklerini belirterek şunları söyledi:
 
 
TÜRKİYE, ÇİN’İN RAKİBİ
 
“Ülkemizdeki sivil havacılık sanayii hızla gelişmekte. Bu alanda Türkiye, Çin’den sonra dünyadaki ikinci büyüyen pazar haline geldi. Bu durumda oluşan katma değeri ülkemize kazandırmak üzere Türk Hava Yolları’nın atmış olduğu adımlar çok önemlidir. Bizler de bu sürecin başından beri gerek THY Teknik için gerekse TCI gibi yan sanayi kuruluşları için ileri teknoloji ürünü tasarımları sağlamaktan memnuniyet duymaktayız. Sektör çok yakın bir zamanda ülkemizde 5 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak ve adı tüm dünyadaki gibi Savunma ve Havacılık olarak adlandırılacak. Bizler de bu süreçte katma değeri artırmaya çalışan bir mühendislik kuruluşu olarak TCI ve diğer THY Teknik yöneticilerine teşekkür ediyoruz.”
 
AIREX’İN ARDINDAN SIRA TUHESFO’DA
 
Uysal, havacılık yan sanayi firmalarının AIREX fuarını oldukça verimli değerlendirdiklerini belirterek, “Şimdi de firmalar, Türk Havacılık Yan Sanayi Fuarı’na (TUHESFO) hazırlanmaktalar” dedi. İTO’nun katkıları ile 3. sü yapılacak Türk Havacılık Endüstrisi Sergisi ve Forumu’nun da 18-19-20 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşeceğini hatırlatan Uysal, “Ülkemizdeki gelişen havacılık yan sanayiinin gövde gösterisi niteliğindeki bu organizasyona THY Teknik A.Ş. de yerli tedarikçi portföyünü geliştirmek adına çok önem veriyor” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?