banner11

Moskova Fuarı Türk ev tekstilinin dağıtım üssü oldu

UTİB fuar maratonuna Rusya Heimtextil ile devam etti

TEKSTİL 15.10.2012, 21:52 15.10.2012, 20:53
 Moskova Fuarı Türk ev tekstilinin dağıtım üssü oldu
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) fuar maratonuna Rusya Heimtextil ile devam etti. Moskova Crocus Expo Center Uluslararası Fuar Merkezi’nde ev tekstili, dekorasyon kumaşları alanlarında gerçekleştirilen Heimtextil Rusya’ya 20 ülkeden 284 firma katıldı. UTİB Milli Katılım organizasyonu ile 36 Türk firmasının yer aldığı fuar; profesyonel alıcılar tarafından büyük ilgi gördü.
 
Fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan UTİB Başkanı İbrahim Burkay, “Rusya’nın tekstil ve konfeksiyon ithalatına bakıldığında; bizim için ne kadar önemli bir pazar olduğu ortaya çıkıyor. Yaklaşık 300 milyon dolar civarında ev tekstili ihracatımız var.  En büyük başarılarımızdan birisi Rusya pazarında Çin ile rekabet edebilen tek ülke olmamızdır” dedi. Türkiye’nin sektörde Rusya’ya 1 milyar doların üzerinde ihracatı olduğunu hatırlatan Burkay, “Rusya pazarının yüzde 10’luk kısmına hakimiz. Bu payı artırmayı hedefliyoruz ve burada gerçekleştirdiğimiz çalışmalar bu açıdan çok önemli” diye konuştu.
 
MADE IN TURKEY ETKİSİ
Türkiye imajının ve ‘Made in Turkey’ etiketinin Rusya’da önemli bir değeri olduğuna vurgu yapan Burkay, Rusya üzerinden, bölgedeki diğer ülkelere de ulaştıklarını ifade etti. Burkay, “Bizim için yeni pazarlara ulaşmak ve hedeflerimizi gerçekleştirmek milli bir mesele haline geldi. AB’nin alım gücündeki azalmadan en az kayıpla çıkmamız gerekiyor. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım, sektörün her yerde layıkıyla temsili için adeta bavullarımızı boşaltamadan fuar fuar geziyoruz” diye konuştu. Burkay, fuarlar esnasında Ekonomi Bakanlığı’ndan aldıkları desteğe de teşekkür etti.
 
UTİB SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE FUAR KAPSAMINDA SEMİNER VERDİ
UTİB, Moskova'ya iş bağlantıları için gelen Türk girişimciler ve Rusya pazarında faaliyette bulunan Türk işadamlarını, Rus firmaları Ukrayna Radisson Otel'de düzenlenen seminer ve yemek programında bir araya getirdi.
Geceye Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, UTİB Başkanı İbrahim Burkay, RUTİD Başkanı Esat Sarı ve Ticaret Müşavirleri Atilla Kızılarslan, Hakkı Karabörklü ve Murat Nesimoğlu, TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava katıldı.
 
 
 “TİCARET SİYASETİN GELİŞMESİNE KATKI YAPIYOR”
Seminerde bir konuşma yapan Büyükelçi Aydın Adnan Sezgin ise “Ticari ilişkilerimiz geliştikçe siyasi ilişkilerimizde gelişiyor. Siyasi ilişkilerimiz de geliştikçe ticari ilişkilerimiz gelişiyor. İş adamlarımız Türkiye dışında en fazla yatırımı Rusya’da yapıyor. 2012 yılı için toplam dış ticaret hacmimizin 35 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz. Ticari ilişkilerimiz Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ile birlikte daha da yol alacaktır. Rusya’da bu üyelikten çok şey kazanacaktır” dedi.
https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?