banner11

Texbridge fuarı açıldı

8 milyar dolarlık ihracat hedefine Texbridge dopingi

TEKSTİL 31.10.2012, 22:49 31.10.2012, 21:51
Texbridge fuarı açıldı
 Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay: “8 milyar dolarlık tekstil ihracat hedefine kumaş sektörü aracılığıyla 4.5-5 milyar dolar ihracat desteği sağlamak. Bu rakamın 2.5-3 milyar dolarının Texbridge Fuarı’nda şekillenmesini bekliyoruz.”
 
CNR İcra Kurulu Üyesi Özhan Carda: “Kumaş ve aksesuarlarındaki en son trendler Texbridge’de sergileniyor.”
 
Uluslararası çapta yaratıcılığı, rekabetçiliği ve üretim kalitesiyle tanınan Türk tekstil sektörünü dünya modasının önemli firmalarıyla bir araya getiren Kumaş ve Aksesuar Fuarı (Texbridge), 31 Ekim’de CNR Expo’da başladı.


Dünyanın en önemli fuarları arasına girme hedefiyle yoluna devam eden Texbridge Fuar’ı, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık organizasyonuyla düzenleniyor.


Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün iç ve dış ticaret gereksinimlerine en üst düzeyde yanıt vermek amacıyla gerçekleştirilen Texbridge, hazır giyim üreticileri, global toptancılar ve zincir mağazalarından oluşan geniş bir ziyaretçi kitlesini 20 bin metrekarelik bir alanda ağırlıyor.  2.5 milyar dolarlık iş bağlantısı bekleniyor


Sektör ve fuar hakkında bilgi veren UTİB Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin tekstil üretiminde Avrupa’da birinci, ihracatında ise İtalya ve Almanya’dan sonra üçüncü sırada yer aldığını belirterek, “Hedefimiz 2016 yılına kadar ihracatta da birinci sıraya yükselmek” dedi.


Üretim ve ihracatta bu kadar güçlü olan bir ülkenin fuar konusunda da aynı performansı göstermesi gerektiğini belirten Burkay,  “Türk tekstilcisi son yıllarda tasarım ve markalaşmaya yaptığı yatırımlarla İtalya ve Almanya’nın pazarından pay alıyor” diye konuştu. İstanbul’un da dünyanın fuar merkezi olmaya başladığını, firmalardan gelecek desteğinde bu bağlamda çok önemli olduğunu belirten Burka, sözlerine şöyle devam etti; “Gelecek yıllardaki amacımız 8 milyar dolarlık tekstil ihracat hedefine kumaş sektörü aracılığıyla 4.5-5 milyar dolar ihracat desteği sağlamak. Bunun 2.5-3 milyar dolarının Texbridge Fuarı’nda şekillenmesini bekliyoruz.” Japonlar’dan, Texbridge’e yoğun ilgi


17 ülkeden 32 farklı firmadan 45 yetkiliyi alım heyeti kapsamında ağırladıklarını anlatan İbrahim Burkay, Japanyon’dan tekstil teknik konusunda bir alım heyetinin fuara geldiğini bildirdi. Burkay, fuarla ilgili şu bilgileri verdi:


Texbridge İstanbul'a Altınyıldız, Bahariye, İsko ve Söktaş gibi Türkiye'nin lider kumaş firmalarıyla birlikte yurt dışından 150'nin üzerinde firma katılıyor. Avrupalı üretici firmaları arasında; Raccagni Group, Bottonificio Bap, Pattern Textiles, Larch Rose, Fusion CPH, Northern Linen, Lenzing AG, Albano Morgado, A-H Floros CO., Fourtex/Sharabati, Arvind Limited, US Denim Mills de yer alıyor. Alım heyetleri, fuarın katılımcı firmalarıyla bir araya gelecek.”
 

En son trendler Texbridge’de


CNR İcra Kurulu Üyesi Özhan Carda da kumaş ve aksesuarlarındaki en son trendlerin sergileneceği Texbridge’de özel bir konsept oluşturulacağını belirterek, Fuar’da, Örme kumaş, dokuma kumaş, denim, suni deri, iplik, aksesuar ve yan sanayi gibi ürün grupları sergileneceğini bildirdi.


Texbridge kapsamında dünyada gelecek yılın moda ve renk trendlerini belirleyen usta isimlerin sektörle buluşturalacağını ifade eden Carda şunları söyledi:


“Bu yıl Hollandalı trend tasarım ofisi Lobster Concepts’ten Inkrit Berbee Texbidge katılımcılarına trendleri anlatacak. St. Martin's den Patrick Lee Yow, Elisa Palimono, Natalie Gibson ve Müjde Abdiş Güçlü, seminlerdeki diğer önemli isimler arasında. Moda tasarımcıları, desen yaratıcıları, trend alanında 2013/2014 Sonbahar-Kış sezonunun trendlerini görme şansı yakalayacaklar.”
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?