banner11

UTİB, tekstil ve hazır giyim sektörlerinin gelişimi için çalıştay düzenledi.

Tekstilci, üniversite ders verecek öğrencilerle proje geliştirecek.

TEKSTİL 10.11.2012, 10:01 14.11.2012, 09:09
UTİB, tekstil ve hazır giyim sektörlerinin gelişimi için çalıştay düzenledi.

Tekstil ve hazır giyim sektörlerinde katma değeri yüksek ürünlere yönelmek ve teknik tekstil alanında fark yaratabilmek için akademisyenlerle birlikte çalıştay düzenleyen Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), sanayi – üniversite işbirliğinin artmasını sağlayacak. Sektöründe başarılı tekstilci işadamları, üniversitede ders vererek öğrencilerle proje geliştirecek.

UTİB Başkanı İbrahim Burkay, özellikle katma değeri yüksek teknik tekstil ürünlerine dikkat çekerek bu alanda üniversitelerle hali hazırda mevcut çalışmalarını daha da artırmaları gerektiğini söylerken, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle de üniversitelerin direksiyona geçerek yenilikler konusunda sektöre yol göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), tekstil ile hazır giyimde katma değeri yüksek ürünlerle ve teknik tekstil alanında fark yaratabilmek için aralarında Uludağ Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ege Üniversitesi gibi birçok üniversiteden 20 akademisyen ile iş dünyasının önde gelen isimlerini ‘Tekstil Mühendisliği ve Tasarım Çalıştayı’nda buluşturdu. 
 
SANAYİ ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ BEKLENEN SEVİYEDE DEĞİL

Çalıştayda tekstil ve hazır giyim sektörlerine destekler, AR-GE, ÜR-GE, tasarım, iletişim, eğitim gibi başlıklar altında görüşler tartışılırken, özellikle üniversite sanayi işbirliğinin beklenen seviyeye henüz ulaşmadığı öne çıktı. Üniversitelerde sektörle ilgili araştırmaların, projelerin artırılması ve bunların hayata geçmesi gerektiğinin önemine de değinilen çalıştayda iletişim ve işbirliğinin artırılmasının altı çizildi. Çalışma gruplarının oluşturulup beyin jimnastiği yapılan Tekstil Mühendisliği ve Tasarım Çalıştayı’nda proje yazımı ile ilgili olarak gerek sanayicilere gerekse eğitim kurumlarına eğitim verilmesi, belli sayıda çalışanı olan firmalara mühendis çalıştırma zorunluluğu getirilmesi gündeme geldi. Bunların yanı sıra AR-GE, ÜR-GE, teknik ve estetik tasarım, inovasyon kavramlarının doğru bir terminoloji ile açıklanması ve geliştirilmesi için bu terminolojiden doğan sorunların belirlenmesinin de gerekliliği masaya yatırıldı. 

AKADEMİSYENLER SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZECEK

Ayrıca UTİB’in düzenlediği AR-GE Proje Pazarı Etkinliği içerisindeki tüm paydaşların bir araya gelerek, bu organizasyonun daha etkin ve üretime dönük hale getirilmesi üzerinde duruldu. Çalıştayda gündeme gelen bir başka öneride ise, Tekstil Mühendisliği ve Moda Tasarım Bölümleri öğretim üyelerinin de belirli dönemlerde bir araya gelerek eğitimde yaşanan problemlerin çözümü gerekliliğine değinildi. Çalışma gruplarında öne çıkan diğer bir detayda, sektör tecrübesi olan işadamlarının üniversitelerde ders vermeleri ve öğrencilerle daha dinamik ilişkiler kurarak projeler geliştirmeleri oldu.

Çalıştayı değerlendiren UTİB Başkanı İbrahim Burkay, tekstilde hem üretimde hem de ihracatta Avrupa’nın en güçlü ve en dinamik ülkelerinden biri olduklarının altını çizerek, Türkiye’nin uluslararası arenada önem verilen bir ülke haline geldiğini söyledi.

KAMUDA, HASTANELERDE TEKNİK TEKSTİL KULLANILMALI

Burkay, AR-GE proje pazarı ve tasarım yarışmaları yaptıklarını ve buradaki başarılı projeleri artık endüstriye kazandırmak istediklerini kaydederek, bu noktada üniversitelerle birlikte çalışmak istediklerini vurguladı. Burkay, “Tekstilde dünyada iyi seviyede olmamıza rağmen, teknik tekstilde beklediğimiz yerde değiliz. Ciddi şekilde teknik tekstil ürünlerinin kullanımını artıracak hamleler yapmamız lazım. Örneğin hastanelerde, otellerde, kamuda antibakteriyel, yanmaz ürünler kullanmalıyız. Üretimimizi de bu yöne kaydırmalıyız. Bu dönüşümü üniversitelerle gerçekleştirmeliyiz. Aksi halde Çin geliyor” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER SEKTÖRE YOL GÖSTERMELİ

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle de üniversitelerin sanayiden, sanayinin de üniversitelerden uzak kaldığı özeleştirisini yaparak, “Üniversiteler önümüze daha farklı projeler getirseydi sektörel değişimi belki daha hızlı yapabilirdik. Bunun eksikliğini hissetiğim için bu çalıştaydayım. Üniversiteler direksiyona geçip yenilikler konunda sektörümüze yol göstermeli” diye konuştu.
Açıklama: https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?