banner11

Yaratıcılığın temeli merak

Yeşimlilere yaratıcılık ve yaratıcı kişilik özellikleri hakkında bilgiler verildi.

TEKSTİL 20.09.2012, 22:56 20.09.2012, 22:12
Yaratıcılığın temeli merak
Yeşim’de yaptığı söyleşide “Yaratıcılık bir sorun ortaya çıktığında onun çözümünü ararken ortaya çıkıyor”  diye belirten  Sibel Erentay, her insanda yaratıcılık potansiyeli olduğuna dikkat çekti.

Yeşim Tekstil’in yaz döneminde firmada staj yapan üniversite öğrencilerine ve çalışanlarına yönelik temmuz ayından itibaren her hafta farklı konukları konuşmacı olarak çağırarak gerçekleştirdiği  kişisel gelişim programının son konuğu Bilgi Üniversitesi Pedagoğu Sibel Erentay oldu. Firmanın konferans salonunda yapılan söyleşide Erantay, Yeşimlilere yaratıcılık ve yaratıcı kişilik özellikleri hakkında bilgiler verdi.

Erantay konuşmasının başında günlük yaşamdaki yaratıcılığın herkes de olduğunu söyledi ve asıl yaratıcılığın mevcut sorunun çözümü esnasında ortaya çıktığını ifade etti. Özel,  sanatsal yaratıcılığın ise herkes de olmadığını bunun için özel bir zihin programı gerektiğini belirten Erantay, yaratıcılığın çoğu zaman genetik olduğuna da dikkat çekti. Bir fikrin yaratıcı olması için katma değer yaratarak, faydalı ve kültüre uyumlu olması gerektiğini belirten Erentay, kimseye yararı olmayan bir yaratıcılığın, yaratıcılık olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Yaratıcı kişilerin deneyimlere açık, maceracı, mükemmeliyetçi ve istikrarlı olduğunu ifade eden Erentay, bu kişilerin her girdiyi, her bilgiyi değerlendirdiklerini, ön yargılardan uzak olduklarını, dışardan gelen olumsuz sözlere kulak tıkayıp kolay demoralize olmadıklarını ifade etti.

Merak etmenin yaratıcılığın temeli olduğuna da dikkat çeken  Erentay, bu yüzden özellikle çocuklarda hem anne, babaların hem de öğretmenlerin merak duygusunu geliştirmeye gayret etmesi gerektiğini vurguladı. Çocuğa daha sormadan gereğinden fazla  bilgi vermenin onun merak duygusunu körelttiğini belirten Erentay, çocuğun merak duygusunu hep canlı tutmanın ve onun merak edip sormasını sağlamanın önemine dikkat çekti.

Söyleşinin sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Sibel Erentay’a katılımından dolayı Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur tarafından bir teşekkür plaketi sunuldu.  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?