banner13

banner11

Ev tekstili tasarımla, ihracat birim fiyatını 7 kat artırdı

Ev tekstili sektörü, tasarımla ürünlerin katma değerini artırarak birim fiyatı 10.7 dolara yükseltti.

TEKSTİL 20.11.2012, 23:04 22.02.2020, 01:31
Ev tekstili tasarımla, ihracat birim fiyatını 7 kat artırdı

 Türkiye’nin ihracat ettiği ürünlerin birim fiyatı ortalama 1.48 dolar. Ev tekstili sektörü, tasarımla ürünlerin katma değerini artırarak birim fiyatı 10.7 dolara yükseltti. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, "İhracat birim fiyatında Çin’i geçtik, hedefimiz 13-14 dolara çıkarak Almanya’yı da yakalamak." dedi. 


Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan UTİB Ev tekstili Tasarım Yarışması’na başvurular başladı. Bu yıl öğrenciler ve profesyonellerin yanında üniversiteler de tasarım için yarışacak. İhracatta katma değeri yüksek ürünler satmanın yolu tasarımdan geçiyor. Özgün tasarıma sahip, markalı ürünler daha yüksek fiyattan alıcı buluyor. Ev tekstili sektörünün yıllar önce bu gelişmenin farkına vararak rotasını bu yöne çevirdiğini belirten İbrahim Burkay, Türkiye ihracatında ortalama kilogram fiyatın 1.48 dolar olduğuna işaret ederek, ev tekstilindeki birim fiyatın 10.70 dolara yükseldiğini açıkladı. İhracatta birim fiyatın tasarımla ve markalı ürünlerle artırıldığını kaydeden UTİB Başkanı Burkay, dünya piyasalarında kilogramı 7.8 dolardan ürün satan Çin’i geride bıraktıklarını, hedeflerinin 3 yıl içinde birim fiyatı 13-14 dolarlara ulaşarak Almanya’yı yakalamak olduğunu bildirdi.

Küresel rekabette tasarım, Ar - Ge ve İnovasyon’un artık vazgeçilmez olduğunu ifade eden İbrahim Burkay, bu yıl üçüncüsünü düzenleyecekleri Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nın bu konuda önemli bir adım olduğunu vurguladı. Türkiye’de üniversitelerin tasarım bölümlerinin son yıllarda aşama kaydettiğini kaydeden UTİB Başkanı İbrahim Burkay, “Üniversitelerin de desteğiyle her yıl tasarım yarışmalarına katılan öğrenci sayısı artıyor. Bu yıl 12 üniversite ile road show yapacağız. Üniversiteler bu yarışa katılırsa, öğrencileri de daha fazla teşvik ederler. Tasarımın önemi iyi kavranırsa da gençler gelecek planlamalarında tasarımcılığı ilk sıralara alır." diye konuştu.

EN İNOVATİF TASARIMA 10 BİN TL ÖDÜL

Uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilmek amacıyla düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 15 Şubat 2013. Öğrenci ve profesyonel olmak üzere iki grupta yarışmacılar birincilik için mücadele edecekler. Yatak, banyo, perde ve koltuk olarak dört kategoride gerçekleşecek yarışmada, hem öğrenci hem de profesyonel yarışmacıların birincilerine 7 bin 500, ikincilere 4 bin, üçüncülere de 3'er bin lira ödül verilecek. 
Yarışmada inovatif tasarım sahibi ise 10 bin lira ödülün yanısıra 2 yıl süreyle yurtdışında eğitim olanağı kazanacak. 

 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?