banner21

banner13

banner11

banner20

Faik Çelik tecrübelerini paylaştı

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) ve Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi İş Adamları Derneği (NİLSİAD) tarafından düzenlenen “Değerler Buluşuyor Tecrübe Konuşuyor” söyleşilerinin bu haftaki konuğu Beyçelik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faik Çelik oldu. Elif Sezgin moderatörlüğünde bir özel tv kanalında yayınlanan söyleşide Bursa iş dünyasının duayen ismi Faik Çelik, iş dünyasına dair tecrübelerini ve hakkında merak edilenleri cevaplandırdı.

DİĞER 08.10.2020, 11:23
Faik Çelik tecrübelerini paylaştı
banner23

1953 yılında Ankara’nın Polatlı ilçesinde dünyaya geldiğini ve 1967 yılında Bursa’ya taşındıklarını kaydeden Faik Çelik, küçük yaşlardan itibaren çalışmaya başladığını, önce karoser sonra da torna atölyelerinde çalıştıktan sonra 1977 yılında torna kalıp üzerine çalışan ilk işyerini 35 metrekarelik bir dükkanda açtığını söyledi. 1991 yılında ortağından ayrılıp 1998 yılında Çalı bölgesinde yer alan fabrikaya geçtiklerini kaydeden Çelik, o süreci şöyle anlattı; “Çalı’daki fabrikaya geçince yeni makineler aldık. 1994’deki krizde borcumuz yoktu. Yatırımlarımız tamamlanmıştı. Eğer kenarda paranız varsa yatırım yapmak için en iyi zamanın kriz dönemleri olduğunu düşüyorum. Tek başına cesaretli olmak maalesef işe yaramıyor. 2002 yılında fabrikamız yetmemeye başladı. Yeni bir yer ihtiyacı doğdu. Fiat’ın Doblo projesi bizim işlerimiz açısından çok faydalı ve Bursa OSB’ye gelmeye karar verdik. Ben aylarca Rusya’yı karış karış dolaşarak uygun makineleri getirdim.” Dünya firması olduk

Her zaman için daha iyisini hedeflediğini belirten Faik Çelik, “İşlerimiz büyüdükçe çalışan sayımız da birkaç yüzlerden bugün 5 bin kişiye ulaştı. İşinizi düzgün yapmanız gerekiyor. Bundan sonrası Allah’ın takdiri” dedikten sonra Gestamp firması ile girdikleri ortaklık sürecine de değindi. Ortaklık görüşmelerinin iki yıl sürdüğünü belirten Çelik, “2007 yılında ortaklığa geçtik. Dünyanın en büyük yan sanayi firmalarından bir tanesiyle birliktelik kurduk. Bu sayede önceden sadece Bursa firmasıyken şimdi bir Dünya firmasına dönüştük. Bizim adımıza çok faydalı ve öğretici bir süreç oldu” diye konuştu.

Beyçelik Holding’in diğer planları hakkında da konuşan Faik Çelik, 150 milyon dolar yatırım planları olduğunu belirterek, Warmhaus firması ile ilgili planlarından da bahsetti ve bu markayı da büyütmeyi amaçladıklarını kaydetti. Birden çok sektörde faaliyet gösterdiklerini aktaran Çelik, özellikle turizm sektörüne yaptıkları yatırımı önemsediklerini söyleyerek bunun kendileri için Bursa’dan kazandıklarını şehre geri verme anlamına geldiğini kaydetti.

Hayatta başarılı olmanın yolunun ev yaşamındaki huzurdan geçtiğini ifade eden Faik Çelik, “Başarıya giden aileden geçiyor. Daima cesur ve çalışkan olmak gerekiyor. İşinizi dürüstçe yapmanız lazım. Ayrıca insanların kazandıklarına şükretmesi gerekiyor. Bugüne kadar başaramadığım işlere girmedim. İş hayatında zorlandığım konu olmadı. En önemli nokta paran yoksa yatırım yapmamak” diye konuştu. 

banner24
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?