banner20

banner13

banner11

Polonya, 600 yıllık ilişkileri Bursa ile güçlendirmek istiyor

Polonya´nın Ankara Büyükelçisi Marcin Wilczek, ekonomi alanında yeni yatırımların önünü açmak için Bursa'yı ziyaret etti.

DİĞER 26.09.2012, 23:10 26.09.2012, 22:12
 Polonya, 600 yıllık ilişkileri Bursa ile güçlendirmek istiyor
       Osmanlı Devleti döneminde 600 yıl önce başlayan ilişkileri Türkiye döneminde daha da ileriye taşımak istediklerini belirten Polonya´nın Ankara Büyükelçisi Marcin Wilczek, ekonomi alanında yeni yatırımların önünü açmak için Bursa'yı ziyaret etti. Büyükelçi Wilczek, özellikle raylı sistemler konusunda Türkiye ile Polonya arasında Bursa üzerinden işbirliği sağlanabileceğinin altını çizdi.

        Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç, Polonya´nın Ankara Büyükelçisi Marcin Wilczek´i Heykel´deki tarihi başkanlık binasında kabul etti. Bursa Vali Yardımcısı Mehmet Vedat Müftüoğlu´nun da eşlik ettiği ziyarete, Polonya´nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı ve Siyasi İşler Sorumlusu Andrzej Mojkowski de katıldı. 

        Bursa´nın Polonyalılar açısından tarihi ve mistik, sembolik bir şehir olduğunu kaydeden Büyükelçi Wilczek, tramvay üretimine geçen Bursa´yla bu alanda işbirliği başlatmak istediklerini söyledi. Polonya´nın raylı sistemler üretimi konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu ve sadece Varşova´da 1000 kilometrelik metro hattının bulunduğunu belirten Büyükelçi Wilczek, Bursa´nın bu sektöre adım atmasının kendileri açısından sevindirici olduğunu ifade etti. Raylı sistemlerin üretimi ve uygulanması konusunda Türkiye ile Polonya arasında Bursa üzerinden ciddi bir işbirliği sağlanabileceğini belirten Wilczek, "Ben 146. büyükelçiyim ve diplomatik ilişkilerimiz 600 yıldan bu yana devam ediyor. Son derece sağlıklı giden diplomatik ilişkileri ekonomik ilişkilerle de taçlandırmak mümkün. Bu konuda Bursa´nın bizim için büyük fırsat olduğuna inanıyoruz. Özellikle raylı sistemlerde yapılan üretimlere dahil olabiliriz, uygulamalarda yer alabiliriz. Aynı operasyonları Bursa´yla dirsek teması halinde kendi ülkemizde de gerçekleştirebiliriz. Bu konuda karşılıklı her operasyonu rahatlıkla yerine getirebiliriz." dedi.

        Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç ise Bursa´nın çok kısa bir süre sonra ´raylı sistemler şehri´ unvanını tamamıyla hak edeceğini söyledi. Şehrin metro hatlarıyla donatıldığını, tramvay hatlarının da kademe kademe, bölge bölge uygulamaya alındığını vurgulayan Ödünç, bu alanda tüm ülkelerle işbirliği yapabileceklerini ifade etti. Türkiye´nin Polonya´yla olan tarihi bağlarını bildiklerini, 600 yıl boyunca devam eden ilişkileri daha da ileriye taşımak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirten Başkan Vekili Ödünç, "Bu konuda reel ve ileriye dönük çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bizler Bursa´da tramvay üretimine başladık. Önümüzdeki sene inşallah, raylı sistemlerde kullanım oranını yüzde 100 yerliye çekeceğiz. Fakat bu, ´Kimseyle işbirliği yapmayacağız´ anlamına gelmiyor. Karşılıklı ticaret olabilir, sizlerden tramvay alınabilir ya da ürettiğimiz tramvaylar sizler tarafından değerlendirilebilir. Önemli olan en güzel çalışmanın ortaya konulmasıdır." diye konuştu.

         Ziyaretin sonunda Başkan Vekili Ödünç, konuk büyükelçiye arkasında isminin yazdığı Bursaspor forması ile bir Bursa çinisi hediye etti. Büyükelçi Wilczek de Ödünç´e, Polonya´nın 1918 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında Ankara´da inşa ettiği büyükelçilik binasının simgesini takdim etti.
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
30°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?