banner21

banner13

banner11

banner20

Teksüt, Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi aldı

Teksüt, pandemi önlemleri çerçevesinde Türk Standartları Enstitüsü’nce belirlenen yeni hijyen kriterlerini karşıladığını göstererek “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” aldı.

GIDA-TARIM 11.11.2020, 22:47 06.12.2020, 00:03
Teksüt, Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi aldı
banner23

Türkiye’nin önde gelen süt ve süt ürünleri kuruluşlarından olan Teksüt, halihazırda uyguladığı en üst seviyedeki hijyen kurallarını, TSE’nin belirlediği pandemi koşullarına göre düzenleyerek, yeni kriterlerle uyumlu hale getirdi. Türk Standartları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda Teksüt, “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazandı.

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, süt endüstrisinde üretimin normal koşullarda da en yüksek düzeyde hijyen ve gıda güvenliği kurallarına uymayı gerektirdiğini hatırlatarak, “Pandemi sürecinde personel sağlığının korunması, çalışma ortamının en iyi biçimde sürdürülmesi ve üretimin aksamadan devam etmesi için ek önlemleri devreye sokmuştuk. Hem normal koşullarımızı hem ek önlemlerimizi, TSE’nin Covid-19’dan korunmaya yönelik standartlarına uygun hale getirdik“ diye konuştu.

GÜVENLİ ÜRETİM İÇİN DOĞRU ADIM

Türk Standartları Enstitüsü’nün pandemi önlemlerini standardize ederek belgelendirmesini, doğru atılmış bir adım olarak değerlendiren Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı, bunun üretici nezdinde yol gösterici olduğunu, tüketici nezdinde ise güven verdiğini söyledi.

NELER YAPILDI?

Pandemi süreciyle birlikte Teksüt personeli, sosyal mesafe kuralı kapsamında mesafeli çalışma düzenine geçirildi. Üretim planlaması, aynı anda daha az personelin görev yapması şeklinde organize edildi. Üretimde uzun yıllardır maske ve koruyucu giysiler zaten kullanılıyordu, kullanım genişletildi, maske işletmedeki herkes için uygulanmaya başlandı.

Çalışanlara yönelik düzenli ateş ölçümü, ofis ve alan dezenfeksiyonları, yeni yemek ve yemekhane düzeni kuralları, tek koltuk kullanımını öngören servis kuralları uygulamaya alındı. Dezenfeksiyon uygulamaları idari birimleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Ayrıca fabrika ziyaretlere kapatıldı. Tüm bu önlemlerle koronavirüs günlerinde de üretim ve dağıtım zinciri aksatılmadan, gıda tedariki sorunsuz şekilde sürdürüldü.

banner24
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?