banner13

banner11

Bursagaz Anneler Günü'nü unutmadı

Çalışan tüm annelere orkide hediye edildi.

ENERJİ-MADENCİLİK 14.05.2012, 23:20 20.05.2012, 17:09
Bursagaz Anneler Günü'nü unutmadı

 Bursagaz anneler gününün anlam ve önemine yakışır bir şekilde Bursagaz’da çalışan tüm annelerin anneler gününü annelere orkide hediye ederek ve pasta keserek kutladı.

Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, Bursagaz bünyesinde çalışan annelerin ve tüm dünya annelerinin anneler gününü kutladığını söyledi. Tola, “Cennet annelerin ayaklarının altındadır” hadis-i şerifini hatırlatarak tüm annelerin dünyada en çok saygı ve sevgi duyulması gereken insanlar olduğunu, onlara karşı asla bir saygısızlık yapılmaması gerektiğini, annenin evladına duyduğu sevgiden, merhametten asla şüphe edilmemesini vurguladı.
Tola, anneler günün nasıl oluştuğunun hikâyesini de şu şekilde anlattı: “İlkokuldayken anneler günüyle ilgili şöyle bir şey okuttuklarını hatırlıyorum: “Annesinin ölümüne çok üzülen Anne Jarvis isminde Amerikalı bir kadın, annesinin hatırasını yaşatmak için yılın bir gününün “anneler günü” olarak kutlanması teklifinde bulundu. O gündür bugündür mayıs ayının ikinci pazarı anneler günü olarak kutlanır.”
Fakat ilerleyen süreçte takip ettiğim yayınlar sayesinde asıl olayın bambaşka olduğunu öğrendim. Hikâyeye Anne Jarvis’in annesi Ann Maria Reeves Jarvis’ten başlamak lazım. 1832 ile 1905 yılları arasında yaşamış olan Ann Maria Jarvis, Virginia eyaletinde hem öğretmenlik yapan hem de işçilerin sağlığı ve iş güvenliği iyileşsin diye çalışmalar yapan bir sosyal aktivist. Amerikan iç savaşı sırasında anneleri her iki tarafın da yaralılarına bakmaları ve ihtiyaçlarını gidermeleri konusunda teşvik ve organize ediyor. Savaş bittikten sonra annelerin daha aktif ve daha sosyal olmaları konusunda bir kampanyayı yürütüyor ve günümüzün Anneler Günü anlayışının tam tersine “Anne Çalışma Günü” ilan edilsin istiyor. Çünkü dünyayı kurtaracak tek şeyin anneliğin şefkati olduğuna inanıyor.
Ann Maria Jarvis 1905’de ölüyor. Kızı Anne Jarvis annesinin misyonunu devam ettiriyor. Annesinin ölümünün yıldönümü olan 10 Mayıs 1907’den itibaren 7 yıl boyunca “Anneler Günü”nün resmi olarak ilan edilmesi için uğraşıyor. Siyasetçilere, valilere ve din adamlarına yüzlerce mektup yazıyor. Anneler günü derneğini kuruyor. “Anneler Günü” ve “Mayısın ikinci pazarı” cümlelerini kendi üzerine tescil ettiriyor. Zincir mağazalar sahibi bir sponsor da buluyor. Kampanyası nihayet 1914’de amacına ulaşıyor ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Wilson anneler gününü resmen ilan ediyor. Sembolü de beyaz karanfil oluyor.
Ama asıl hikaye bundan sonra başlıyor. 1920’lere gelindiğinde Anne Jarvis, “Anneler Günü”nün önerdiği biçimdeki manasından kopup ticarileşmesine ve bir hediye alma yarışına dönüşmesine öfkelenmeye başlıyor. Zira onun istediği herkesin annesine o gün bir mektup yazıp onu ne kadar sevdiğini içtenlikle anlatmasıydı. Kız kardeşiyle beraber kendi yarattığı anneler gününe karşı bir kampanya açıyor. Anneler gününün bu haliyle iptal edilmesi için gösteriler düzenliyor, ülkenin her tarafına çağrılar yolluyor. Bu günü alışveriş için fırsat olarak kullanan mağazalara davalar açmaya kalkıyor. Kendi sponsorunun mağazasında (menüde “Anneler Günü Salatası” var diye) olaylar çıkartıyor. Ve hatta başkanın eşi Eleanor Roosvelt’e bile bebek ve anne ölümlerini azaltmaya yönelik açtığı bağış kampanyasında “Anneler Gününü” kullandı diye saldırıyor. Protesto gösterilerini o kadar abartıyor ki birkaç defa “huzuru bozmaktan” tutuklanıyor. Bütün servetini harcayarak verdiği mücadele hiçbir yere varmıyor. Anneler günü tam da onun istemediği şekliyle tüm dünyaya bir alışveriş vesilesi olarak yayılıyor.
Anneler Günü’nün yaratıcısı Anne Jarvis, hiç evlenmiyor ve çocuk sahibi olmuyor. Protestoları ve hırçınlığı nedeniyle saygınlığını yitiriyor. 84 yaşında, uzun bir hastalık döneminden sonra kör ve sağır bir halde yoksulluk ve yalnızlık içinde bir akıl hastanesinde ölüyor”
Tola anlattığı hikâyenin ardından sözlerini şu cümlelerle noktaladı: “Her ne kadar anneler günü günümüzde bir pazarlama aracı olarak kullanılsa da bizler bu amacın dışında bir niyet ile annelerimizin gönlünü hoş tutabilmek, onları mutlu edebilmek amacıyla bu organizasyonu gerçekleştirdik. Bursagaz olarak biz sadece Bursagaz’ da çalışan annelerin değil, dünyadaki tüm annelerin anneler gününü kutluyor annelerimizi başımızdan eksik etmemesi için Alla’a dua ediyoruz.”
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?